728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  22 Haziran 2011 Çarşamba

  Demet Sağıroğlu


  Demet Sağıroğlu


  Demet Sağıroğlu


  5 Aralık 1968, Erzurum


  . Mühendis Necmi bey ve öğretmen Leyla hanımın ilk kızları olarak Erzurum'da dünyaya geldi. İlk, orta, lise eğitimini Ankara'da sürdürdükten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde 1988 yılında eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi - Şan Bölümü'ne burslu olarak geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı TSM Şan Bölümü'nde de eğitim aldı.


  Kayahan ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri'ne katılmak için arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları şarkıyı dinletmek için gittiklerinde tanışmış ve bu sayede Kayahan'ın dikkatini çekmiştir. 1989 yılında Türkiye'yi Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Kayahan'ın Ve Melankoli isimli şarkısında vokal yapmasıyla profesyonel müzik yaşamı başlamış ve uzun yıllar Kayahan'la çalışmıştır.


  1990 yılında, yine Kayahan ile birlikte seslendirdikleri Gözlerinin Hapsindeyim ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri'nde birinci oldular ve Türkiye'yi Zagrep'de temsil ettiler.


  1993'te Şehrazat'ın bestesi olan Harman isimli şarkı ile katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Sağıroğlu, Kayahan'ın kendisine albüm yapılması için henüz erken olduğunu söylemesinden sonra kendi kanatlarıyla uçmaya karar vermiştir.


  1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı'nın, prodüktörlüğünü Şehrazat'ın yaptığı ve albüme adını da veren Kınalı Bebek ile büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk Pop Müzik Dünyası'nda kalıcı olacağının sinyalini vermiş ve parçaları Türk Pop Müziği'nin unutulmaz eserleri arasına girmiştir. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlatmıştır.Kınalı bebek usa MTV' de yayınlanmış, Arnavut kaldırımı ise MCM'de en iyi klipler dalında Türkiye'ye 3. kazandırmıştır.


  Sanatçı; 1996 yılının Haziran ayında Şikayetim Var adlı ikinci albümünü, 1998 Temmuz ayında Sımsıcak adlı üçüncü albümünü , 2000 yılının Eylül ayında Papatya Falları adlı dördüncü albümünü,2004 yılının Temmuz ayında Korkum Yok adlı son albümünü çıkardı. 2009 yılında Silkelen isimli maxisingle albümü piyasaya çıktı.


  Demet Sağıroğlu Zeki Müren için bir demet yasemen müzikalinde Belgin Doruk'u canlandırdı.Nilgün adlı televizyon dizisinde rol aldı. Birçok compilation albümüne sesiyle destek verdi.


  1996 'da Atilla Özdemiroğlu ile Ağır Roman, 1999 Erkin Aslan'la Asansör, 2007' ise Fazıl Say ile İyi Seneler Londra, en son 2009'un aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar'a, sözleri kendisine ait Adını Sen Koy filmlerinin müziklerin de yer aldı.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Demet Sağıroğlu Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top