728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Deniz Seki  Deniz Seki (d. 1 Temmuz 1970, İstanbul), Türk besteci, sunucu ve pop müzik şarkıcısı. Seki, 2'si sinema, biri televizyon dizisi olmak üzere toplam 3 filmde rol almıştır.
  1 Temmuz 1970 yılında İstanbul'da doğan Deniz Seki, öğrenim yıllarında ilkokulu Maçka Süheyla Artam'da, orta ve lise eğitimini de yatılı olarakÇamlıca Kız Lisesi'nde okudu. Okulu bitirdikten sonra, TRT İstanbul televizyonunda ki sunuculuk sınavlarına katılarak sunucu oldu.[Davaları


  Uyuşturucu davası


  Jandarmanın düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan aralarında Deniz Seki'nin de bulunduğu 19 sanık hakkkında uyuşturucu ticaretine yapmak suçlamasıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk davada Seki, serbest bırakılmış ve hakkında tutuksuz yarglanma emri çıkarılmıştır. Ancak bir süre sonra mahkeme tarafınca Seki hakkındaki karar bozulmuş ve Seki hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Mahkeme Seki'nin yakalama kararını tutukluluğa çevirmiştir. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Seki aleyhine mahkemece 18 Şubat 2010 tarihinde uyuşturucu ticaretine yardım etmek suçlamasıyla 8 yıl hapsi istenmiştir. Ayrıca davayı yöneten Savcı, Seki'nin uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istemiştir. Davada diğer 15 sanıklarında 7.5 ile 39 yıl hapsi istenmiştir. Davada Seki'nin eski sevgilisi Hüsnü Şenlendirici'nin de ifadesine başvurulmuştur. 24 Şubat 2010 tarihinde görülen davanın ardından Seki, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne götürülmüştür. Seki adliyeden çıkarılırken gözyaşlarını tutamamıştır.


  Seki, cezaevinde geçirdiği 218 günün ardından 2 Kasım 2010 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmiştir. Cezaevinden elinde Kuran ile çıkan Seki, "Değiştim, yepyeni pırıl pırıl, gerçekten arınmış bir Deniz Seki göreceksiniz" demiştir.


  Müzikal Kariyeri


  1997-1999 arası  1993 yılında Melih Kibar ile tanışan Seki, Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve Zuhal Olcay gibi sanatçılara vokalistlik yapmıştır. 1995 yılında, Pop-Show 95 Şarkı yarışmasına katılan Seki kendi yazdığı şarkı ile[kaynak belirtilmeli] birinci olmuştur.


  1997 yılının haziran ayında ilk albümü sözü müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Hiç Kimse Değilim" çıktı. 25 Aralık 1999 tarihinde, söz ve müziklerinin birçoğu kendisine ait olan "Anlattım" isimli albümü çıktı.


  2002-2008 arası


  Seki, 2. stüdyo albüm çalışması olan Anlattım'ın ardından 3. atüdyo albümü "Şeffaf"'ı 14 Ocak 2002 tarihinde çıkardı. Bu albümde sırasıyla Unutursun ve Yakamoz isimli şarkılara klipler çekildi. 70'li yıllarda Türkçe pop müziğinde popüler olan seçme şarkılardan oluşan 4. albümü ise "Aşkların En Güzeli" Temmuz 2003'te çıktı. 26 Nisan 2005'te çıkan 5. albümü "Aşk Denizi"ndeki 14 şarkının 13'ünün sözleri ve bestesi kendisine aittir. Ardından üç yıl aradan sonra çıkardığı Sahici albümünde yine çoğunlukla kendi bestelerini seslendirmiştir. Seki, ayrıca 2006'da yayınlanan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu filminde rol almıştır.Yine 2006 yılında "Lipton" markası için kendi yazıp bestelediği "LİptonOHH" parçasını da seslendirmiştir.


  Sahici


  2008 yılında çıkan 6. stüdyo albümünün ilk klibi Serdar Seki yönetmenliğinde Aptal şarkısına çekilmiştir.Şarkı Türkiye listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir.2. klip ise henüz klip çekilmeden radyolarda sıkça duyulan ve albümle aynı ismi taşıyan Sahici parçasına çekilmiştir.Şarkı Türkiye listelerinde 4 numaraya kadar yükselmiştir.Daha sonra Şaka Değil ve Zirve parçalarına resimlerinden ve klip görüntülerinden klip hazırlanmış olsa da sanatçı cezaevinde olduğu için listelerde yer almamıştır.


  Yer Aldığı Diğer Albümler


  1995 yılında Ege'nin "Delice Bir Sevda" şarkısına back vokal yapmış ve klibinde rol almıştır.1997 yılında Pınar Aylin'in "Güneşten" albümünde yer alan "Adam Olaydın" şarkısına Özkan Uğur,Hürriyet Narin,Toygarhan Atuner ve Faruk Kurukaya ile birlikte back vokal yapmıştır.1998 yılında Best of Ajda Volume 1 albümünü çıkaran Ajda Pekkan, "Haykıracak Nefesim" adlı parçasında Soner Arıca,Suat Suna,Eda Özülkü,Şebnem Ferah ve Deniz Seki ile birlikte seslendirdi.2001 yılında çıkan Tarkan'ın Karma adlı albümünde bulunan "Taş" ve "Sen Başkasın" adlı parçalara Cihan Okan,Özkan Uğur,Berna Keser ve Özlem Tekin ile birlikte back vokal yapmıştır.15 Aralık 2004 yılında Emel Müftüoğlu'nun Çok Ayıp adlı albümünde bulunan "Zorlama" adlı parçaya Sezen Aksu ile birlikte vokal yaptı.2005 yılında Cem Karaca'nın "Mutlaka Yavrum" adlı albümünde "Sende Başını Alıp Gitme" adlı parçayı seslendirmiştir.12 Mayıs 2006 yılında piyasaya çıkan Ali Kocatepe'nin "41 Kere Maşallah" adlı albümünde "Her şey Senin İçin" adlı parçayı seslendirmiştir.2006 yılında Ayla Dikmen için hazırlanan ve çeşitli sanatçıların Ayla Dikmen'in şarkılarını okuduğu albümde Seki albümle aynı ismi taşıyan "Sensiz Yaşayamam" adlı parçayı seslendirmiştir.2007 yılında Ayhan Günyıl'ın "Gitti Gideli" parçasına da vokal yapmıştır.Ercan Saatçi'nin "Mucize Nağmeler" adlı alaturka albümünde "At Kadehi Elinden" adlı parçayı seslendirmiştir."Mucize Nağmeler" isimli albümün ilk klibide bu şarkıya çekilmiştir.2008 yılında yakın arkadaşı Gülben Ergen'in Aşk Hiç Bitmez albümünde bulunan "Ya Ölümsün Ya Düğün" parçasının sözleri ve müziği Seki'ye aittir.[8]2009 yılında Cenk Eren'in "Dönüm Noktam" adlı albümünde bulunan "Hüda Aşkına" adlı şarkının sözlerini yazmış ve şarkıya back vokal yapmıştır.Aynı sene Gülben Ergen'in Uzun Yol Şarkıları adlı albümünde bulunan "Üzgünüm" adlı şarkıya vokal yapmıştır.2010 yılında,Türk pop müziğinin efsanevi ismi Kalipso Kralı Metin Ersoy'un kendisi gibi sanatçı oğlu Latin piyanisti Emir Ersoy'un "Yaşama Bir Şans Ver" adlı ikinci Latin albümü yayımlandı.Bu albümde 10 ünlü sanatçı hazızalarda yer etmiş 10 ünlü şarkıyı Emir Ersoy'un Latin müzik tarzındaki yepyeni düzenlemeleri ile seslendirdiler.Seki , bu albümde daha önce Aşk Denizi albümünde yer alan "Üzgünüm Aşkım" adlı parçayı seslendirdi.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Deniz Seki Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top