728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  22 Haziran 2011 Çarşamba

  Emel Müftüoğlu


  Emel Müftüoğlu


  Emel Müftüoğlu


  1961, İzmir


  Meşhur olmadan önce yıllarca Afyonkarahisar TEK görevlisi olarak çalişmiştir. Anne tarafı Merdivenci ailesine mensuptur.


  Çocukluğu


  Babasının asker olması nedeniyle ilk ve ortaöğretimini farklı şehirlerde tamamladı. Aslen Afyonkarahisarlidir. Dolayısıyla da birçok arkadaşı ve çocukluk anıları oldu. Emel küçükken çok güzel şarkı söyleyen, akıllı ve yetenekli bir çocuktu.


  Müziğe başlaması


  1985 yılında profesyonel müzik hayatına ilk adımını Güneş Gazetesi'nin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak attı. Aynı yarışmada ikincilik alan Erdal Çelik'le bir ikili oluşturma kararı aldı. Emel-Erdal ikilisi, Atilla Özdemiroğlu'nun kurdugu ART'den 1985 yılında "Sevmek Öyle Bir Şey" ve 1987 yılında da "Alaturka Benim Canım" isimli iki albüm çıkardı.


  Emel’in Erdal ile müzikal ortaklığına son vererek solo kariyerine geçiş yapması 1989 yılında gerçekleşti.


  Şahin Özer Plak’la anlaşti ve 25 Eylül 1990 tarihinde bu müzik yapım firmasından yayınlanan "Karlar Düşer" isimli albümüyle iyi bir satış rakamını yakaladı. Albümdeki şarkılardan "Hangimiz" haricindekiler Yunan şarkılarına Türkçe söz yazılarak yapılmıştı. Ardından 5 Eylül 1992 tarihinde yayinlanan ikinci albümü "Faka Bastın" geldi. İlk albümdeki başarıyı aratmadı ve daha büyük satış rakamlarına ulaştı. Bu albüm, Türk Pop tarihinin bir dönüm noktası sayılabilir. Müzik tarihinde billboard’u yapılan ilk albüm olan Faka Bastın adlı parçanın klibini de Sinan Çetin yönetti. O yıla kadar klipleri hep televizyon yönetmenleri çekiyordu. İlk defa bir sinema yönetmeni bir kliple izleyici karşısına çıkmıştı. "Faka Bastın" bir Şehrazat şarkısıdır. Bundan iki yıl sonra 12 Mayıs 1994 tarihinde "Emelce" isimli üçüncü solo albümü çıktı piyasaya. Albüm, diğer albümlerin tarzındaydı ama onlar kadar sevilmedi. Bu albümde de albümün fotoğrafları ve imaj Fransa'da gerçekleştirildi. Albümün hitleri ise "Korkuyorum", "Deli Et Beni", "Yeter" ve "Çal Beni" gibi şarkılar oldu. "Korkuyorum" klibi İlknur Bozkurt ile beraber çekilmişti ve lezbiyenlik teması işlenmişti. Bu, o zamanın Türkiye'si için çok büyük bir girişimdi.


  Bu albümden bir yıl sonra 20 Ocak 1995 tarihinde Emel yine bir ilke imza attı. Sezen Aksu ile tanışan ve ondan iki şarki alıp "Hovarda" adlı single'ını yapan Emel, gelmiş geçmiş en çok satan, hatta albümlerden bile daha çok satan bir single'a imza atmış oldu. Abdullah Oğuz'un çektiği "Hovarda" klibi MTV'den en iyi klip dalında 3. lük aldı. Klipte, Deniz Arcak ve Seray Sever gibi isimler de yer almıştı.


  1995 yılında Ağustos ayında bir Sezen Aksu prodüksiyonuyla çıktı Emel karşımıza. Albümde Onno Tunç ile çalışılmıştı. Buna rağmen albüm 150.000 tirajının altında kalarak büyük hayalkırıklığı yarattı.


  Ruhun Duymaz albümünün ardından kariyerinin önemli tarihlerinden biri olan 28 Mayıs 1998 tarihinde "Bana Özel" çıktı. Albümde Nazan Öncel, Bendeniz gibi ilk defa şarkı aldiği yorumcuların şarkıları da yer aldı. Hayranlarının dinleye dinleye bıkmadığı bir albüm olmuştu "Bana Özel". Bu albümdeki Şehrazat şarkıları ise biraz geri planda kalmiştı.


  İki yıl sonra yine ilginç bir albümle merhaba dedi Emel. "Mucize" 2000 yılının Mart ayında en sevilen albümlerinden olmuştu. "Gel Günaha Girelim" adlı Sezen Aksu şarkısı tüm dillere pelesenk olmuştu. Bu albümde ilkler vardı yine. Emel ilk defa Serdar Ortaç ve Doğuş'tan şarkı almıştı. İlk defa eski albümlerinden cover yapmıştı. Coverlanan şarkılar "Kal Benimle" ve "Çal Beni" idi. Üstelik "Kal Benimle" de Emel güzel kızı Çağrı'yla düet yapmiştı. "Mucize" adlı Sezen Aksu şarkısının klibi ise MTV'de büyük ilgi gördü. Bu albümün farklı yanlarından biri ise Türkiye'de İnternet erişimi yüklenerek promosyonu yapılan ilk CD olmasıydı. Ayrıca 2000 yılında Emel sadece yorumcu kimliğiyle değil, Şahin Özer Plak'in pop müzik sanatçılarının art direktörü olarak da çalişmalarına devam ediyordu. Ferda Anıl Yarkın "Yaralıyım", Deniz Seki "Anlattım", Murat Başaran "Azıcık Ucundan", Fulden Uras "Birileri Gelse" gibi albümlerin kaset kapaklarından promosyon (televizyon, radyo, basın) çalışmalarıyla bizzat kendisi ilgilenmeye başladı.


  22 Kasım 2002 tarihinde "Arabesk" albümü çıktı. Sessiz sedasız çıktı, ama albümdeki şarkılar çok sevildi. Bu albümdeki şarkıların neredeyse tamamı Emel'in keşfettiği iki genç isim Alper Narman-Fettah Can ikilisine aitti. Bu ikili daha sonra bir sürü isme daha şarkılarını verdi. Albümde yer alan "İllallah" adlı Sezen Aksu şarkısı radyoda en çok çalan şarkılardan oldu "Kader" ile birlikte. "Haber Yolla" ise gizli bir hitti.


  Aslında bir single çıkarmak istediği 15 Aralık 2004 tarihinde Emel, Sezen Aksu'nun ısrarıyla bu projeyi albüme dönüştürdü. "Yaz Geldi" ve "Zorlama" ise single çıkacak diye radyolara verilmişti bile ve bütün yaz boyunca çaldı, ama albüm yeni yıla yaklaşırken çıktı. "Çok Ayıp" yine çok özel bir albümdü ve bu albüm yine bir Sezen Aksu prodüksiyonuydu. Ayrıca bu albümün başka bir özelliği de Müftüoğlu'nun yakın arkadaşlarını buluşturan bir prodüksiyon olmasıydı. İzel, Deniz Seki ve Işın Karaca gibi isimler albümün vokallerinde yer aldı.


  Müftüoğlu'nun 22 Mayıs 2007'de çıkan albümü "Evlenilecek Kızlar Var" bir sürü gazetede haber oldu. Albümde Sezen Aksu'ya ait şarkılar ve "Sıla" dizisinin müziklerini yapan Kenan Doğulu ve Sezen Aksu'ya vokalistlik yapmış olan Sıla Gençoğlu'nun da bir şarkısı yer aldı. Albümün sadece 40.000 satması nedeniyle sanatçı albüm çıkarmaya uzun bir süre ara verdi.


  Programlar, diziler, filmler]


  Emel ilk olarak 1991 yılında Star TV'de yayınlanan yönetmenliğini Funda Aras'ın yaptığı ve senaryosunu Necef Uğurlu'nun yazdığı "Şen Dullar" adlı tv dizisinden oynadı. Bir sonraki oyunculuk denemesini ise 1995 yılında Sinan Çetin'in yazıp yönettiği "Bay E" adlı filmde konuk oyuncu olarak yaptı.


  2003 yılında Talat Bulut ile başrolünü oynadığı "Aşk Olsun" Kanal D ekranında yayınlanmaya başladı. Yönetmenliğini Yasemin Türkmenli'nin yaptığı ve senaryosunu Mustafa Uğur Yağcıoğlu'nun yazdığı dizi çok sevildi ve çok yüksek ratingler aldı. Dizi bittiğinde ise hala çok yoğun ilgi vardı diziye ve sürekli "Neden Bitti ?" diye soruldu sevenleri tarafından.


  Emel en son 2005 yılında Show TV de kısa süre yayınlandıktan sonra yayından kalkan yönetmenliğini Kartal Çidamlı ve Ersoy Güler'in yaptığı senaryosunu İnci Uluçay'ın yazdığı "Sessiz Gece" adlı dizide rol aldı.


  Bunların dışında Emel yıllarca TRT ve atv'de "Emelce" adlı bir talk show yaptı.


  Kanal D'de "Emel Içgüdü" ve TV8'de "Emelce" adında öğleden sonra programı yaptı.


  Hemen ardından teklifleri değerlendirip TGRT'de yılların usta televizyoncusu ve gazetecisi İdil Çeliker ile "Emelce Sabahlar" adlı programı yaptı. 2008 yılının yaz aylarında ise Şafak Sezer'le birlikte Çifte Kavrulmuş adlı bir talk show programı yaptı.


  2004 yılının Eylül ayında Deniz Seki ile birlikte sabahları Kadınca Çarkıfelek programını sundu, ancak program kısa ömürlü oldu.


  Star TV'de yayınlanan Son Ağa dizisinde Tamer Karadağlı'yla başrolde yer aldı.


  Şu an ise TRT'de Ahmet Uğurlu ile birlikte başrollerini paylaştığı Zoraki Başkan adlı dizide rol almaktadır.
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Emel Müftüoğlu Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top