728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Hadise  Hadise Açıkgöz 22 Ekim 1985, Mol, Belçika) Belçika doğumlu Çerkezasıllı Türk şarkıcı, Belçika'da düzenlenen Pop Idol yarışması ile tanınan ve sonrasında yayımladığı albümlerle dikkat çeken sanatçı, 16 Mayıs 2009 tarihinde Düm Tek Tek adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil ettiği Eurovision Şarkı Yarışması'nda dördüncü oldu.


  Hayatı

  Çocukluk

  Hadise, 22 Ekim 1985 günü Anvers yakınlarındaki Mol kasabasında Sivaslı bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Ailesi Sivas'ın Yıldızeli ilçesinin Fındıcak ve Yavu köylerindendir.] On bir yaşında anne ve babası boşanan Hadise'nin bir ablası, bir küçük kız kardeşi ve bir de küçük erkek kardeşi vardır. Yapımcılar ve dinleyiciler tarafından ilk olarak, bir Belçika televizyon kanalında, Türkiye'de "Pop Star"ın bir benzeri olan, "Pop Idol" isimli yarışmasında 2003 yılında farkedildi. Yarışmayı birincilikle bitirmemiş olmasına rağmen, albüm çıkarması için yapımcılardan teklifler aldı.

  Sweat

  Hadise'nin ilk teklisi Sweat, 1 Kasım 2004'de yayımlandı. Bu şarkının ilgi görmesiyle klipleri müzik kanallarında sıkça gösterilmeye başlandı. İkinci tekli Stir Me Up, 6 Mayıs 2005'de çıktı ve Avrupa genelinde yankı buldu. Özellikle albümün çıkış parçası "Stir Me Up" o yılın pek çok yaz derlemeleri albümüne girdi. Üçüncü teklisinin adı olan Milk Chocolate Girl, 9 Ekim 2005'de piyasaya sürüldü ve şarkının adı zamanla Hadise'nin lakabı haline geldi.

  Dördüncü tekli olan Ain't No Love Lost ise 13 Ocak 2006 tarihinde yayımlandı. Albümündeki Ain't No Love Lost adlı şarkının Burdayım adıyla Türkçe bir sürümü de oluşturuldu. Hadise'nin beşinci teklisi Bad Boy 4 Ağustos 2006'da yaz döneminde piyasaya sürüldü ve önceki şarkılar gibi dinleyici kitlesinden olumlu tepkiler aldı.

  Hadise, 3 Ekim 2007'de tarihinde yeni tekli çalışması olan A Good Kiss'i piyasaya çıkardı ve klibini İstanbul'da çekti. 2008 yaz dönemine yeni bir albüm ile girmeye hazırlanan Hadise, Bodrum'da Halikarnas Disko'da verdiği bir konserle 2008 yaz sezonunun açılışını yapan şarkıcı oldu. Yeni albümünün My Body adlı şarkısına çektiği klipte yer alan, Hadise ve bir kaza mankeni arasındaki sevişme sahneleri medyada özel ilgi konusu olduAyrıca bu şarkısıyla Balkan ülkelerinde de popüler olmayı başardı ve bu şarkının video klibi Balkanika TV'de gösterime girmeyi başardı.

  Sözleri Sezen Aksu'ya ait olan Deli Oğlan şarkısının klibini ise, klip çekilmiş olmasına rağmen, klibinde birlikte oynadığı Sertan Tan ile klip görüntülerinin medyaya reklam amaçlı sızdırılması nedeniyle, onun görüntülerini klibinden çıkararak yeniden düzenleme kararı aldı.

  Fast Life

  Albüm Mayıs'ın ikinci haftası tüm Avrupa'da satışa sunuldu. Türkiye'de ise albüm yayınlanmadı. Albümün ilk klibi Fast Life adlı şarkıya çekildi. Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere Japonya, Endonezya gibi Asya ülkerinde de satışa sunulan albüm, listelerde başarı sağladı.

  Kahraman

  "Kahraman" albümünün yapımcısı Sinan Akçıl'dır. Albümdeki yedi şarkının bestesi Akçıl'a aittir. Hadise bu ilk Türkçe albümünü çok kişisel bir albüm olarak nitelendirdi. Bir demecinde "Sözlerini ben yazmadığım halde benim dugularımı yaşadıklarımı tamamen anlatan bir albüm oldu" dedi. İlk klibi Evlenmeliyiz adlı şarkıya çeken Hadise, yaz aylarında Türkiye'de önemli başarılar elde etti. Biraz Sabret adlı şarkısı radyolarda en çok istek alan şarkılardan biri oldu. Ardından ikinci klibini Kahraman adlı şarkıya çekti.


  Diğer çalışmalar


  Hadise, Türkiye'de Nisan 2006'dan beri Runltd. menejerlik şirketi ve Süheyl Atay ile çalışmaktadır. Türkiye'deki ilk konserini ise, İzmir Loop Kulübü'nde aynı tarihlerde verdi. 2006 senesinde sık sık Türkiye'ye gelen Hadise başta Beyaz Show olmak üzere pek çok program ve etkinliklerde yer aldı. Bu arada hayranı olduğu Tarkan'la sahneye çıkma fırsatı da yakaladı. Maxim, Esquire, Tempo ve Aktüel dergilerine kapak oldu.

  Serdar Ortaç'ın 2008 yazında piyasaya çıkan Nefes albümünde yer alan Düşman adlı şarkıda Ortaç'la düet yaptı. Christina Aguilera, Brandy ve Beyoncé gibi isimleri örnek aldığını belirten Hadise, müziğinde etkilendiği sanatçılar arasında Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai ve U2'yu saymaktadır. Şarkılarında klasik müzik, rock, soul ve dünya müziklerini harmanlamaya çalıştığını belirtmektedir.

  Hadise iyi derecede Felemenkçe, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Belçika'nın Hasselt şehrinde pazarlama üzerine lisans yapan Hadise, tüm boş zamanlarını müziğe ayırdığını ve genellikle söz yazıp beste yaptığını beyan etmektedir.
  Eurovision


  Her ne kadar, arkadaşı Kate Ryan'ın Eurovision 2006'da yarı finalde elenmesinden sonra, Hadise Eurovision'a katılmayı hiçbir zaman düşünmeyeceğini belirtmiş olsa da, Moskova'da düzenlenecek Eurovision 2009'a Türkiye adına katılması için teklif götüreceği adaylar arasında Şebnem Ferah ile birlikte adı geçmekteydi.  Belçika'da birkaç tane ödül aldım, orada güzel başarılar yakaladım ve bunlar gurur verici şeyler tabii ki ama Türkiye'de de bunları yapmak istiyorum. Türkiye adına da başarılar yakalamak, ödüller almak istiyorum. bu yüzden seçeneğim Türkiye'dir»  Eurovision 2009 yarışması için TRT tarafından seçilen Sinan Akçıl bestesi şarkı "Crazy for You (Düm Tek Tek)" oldu. 42 ülkede yayınlanması planlanan "Düm Tek Tek" klibini TRT yönetimi "erotik olduğu" gerekçesiyle Moskova'ya götürmeme kararı aldı.[ Ancak Hadise, bu iddiaları yalanladı.


  16 Mayıs 2009 tarihinde Düm Tek Tek adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil ettiği Eurovision Şarkı Yarışması'nda 177 puan alarak, Norveç, İzlanda ve Azerbaycan'ın ardından dördüncü oldu.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Hadise Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top