728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Nazan Öncel  Nazan Öncel (d. 6 Şubat, 1956; Karşıyaka, İzmir, Türkiye) Türk müzisyen, şarkıcı, söz yazarı ve besteci. "Sokak Kızı" lakabıyla da anılan sanatçı, ilk kırkbeşliği "Sana Kul Köle Olmuştum"'u 1978 yılında yayınlamıştır. 1981 yılında LP formatında yayınladığı ilk albümü tutmayınca müziğe ara vermiş, 10 yıl sonra, 1991'de yayınladığı Bir Hadise Var albümünün satış başarısıyla da müziğe etkin bir dönüş yapmıştır.

  Sanat hayatında söz yazarlığı ve besteleriyle anılmış, Tarkan, Gülben Ergen, Gülşen, Yonca Evcimik, Tuğba Özerk ve daha pek çok şarkıcıya verdiği şarkıların her biri "hit" haline gelmiştir.

  Çocukluğu

  Öğretmen bir anne ve memur bir babanın ikinci çocukları olan Nazan Öncel'in doğduğu gün anne ve babasının ikinci evlilik yıldönümüne denk gelmiştir. İzmir Karşıyaka doğumlu olan sanatçı notayı daha altı yaşındayken annesinden öğrenmiştir. Baş rol aldığı ilk ve tek sinema filmi olan "Acı Tesadüf" 1961'de çekilmiştir.

  Gençliği

  Gitar çalmayı erken yaşlarda öğrendi, daha sonra İzmir Konservatuarı'ndan mezun oldu. 1975'te İzmir Radyosu`nun düzenlediği yarışmada birinci olan Öncel, ilk 45'liğini 22 yaşındayken 1978'de çıkardı. "Sana kul köle olmuştum"(Söz Erdener Koyutürk, Müzik Özdener Koyutürk düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) ve "Kader bu çekeceksin"(Söz ve Müzik: Erdener Koyutürk, düzenleme ve orkestra Necdet Koyutürk) adlı iki parçadan oluşuyordu. O sıralarda müzik dünyasında yeni bir İzmirli olarak lanse edilen genç Nazan Öncel, 1980'de Hırçın Kız ve 1981'de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15'e girme başarısını gösterdi. 1982 yılında kendi parçalarının yanında bilinen arabesk ve alaturka eserleri de yorumladığı ilk uzunçaları Yağmur Duası`nı Tempo Plak`tan yayımladı. Televizyonlarda daha sık görünmeye, çeşitli yerlerde program yapmaya başladı. İzmir`de yaşamasından dolayı sık sık İstanbul`a seyahat ediyordu. 1983 yılında Bursa Çelik Palas'ta uzun süre program yapmıştır.

  Olgunluk dönemi

  1984 yılında müziğe ara veren ve 8 yıl bir şirkette sekreterlik yapan Nazan Öncel, 23 Aralık 1991 tarihinde nihayet şeytanın bacağını kırmayı başardı ve "Bir Hadise Var" albümüyle müziğe geri döndü. Albümdeki tüm şarkılrın söz ve müziği Nazan Öncel tarafından bestelenmişti ve albüm bu sefer Nazan Öncel'e ilk büyük başarısını getirdi. Albümden çıkan Aynı Nakarat ve Gitme Kal Bu Şehirde, Aşık Değilim Olabilirim, Nokta Nokta ve Ağla Erkeğim parçaları çok sevilerek Nazan Öncel'e hak ettiği yere getiren eserler oldu. Nazan Öncel 2 yıl sonra "Ben Böyle Aşk Görmedim" albümüyle büyük bir başarı yakalayan Nazan Öncel bu albümüyle, "Aşk Beklemez", "Nazınla Dünya Sazınla" ve "Geceler Kara Tren" ve Dillere Düşeceğiz gibi hitler kazandırdı. Geceler Kara Tren parçası gerek klibi gerekse şarkısıyla çok büyük ilgi gördü ve sözleri de Nazan Öncel'in söz yazarlığında bir usta olduğunu kanıtlamasına yardımcı oldu. Ben Böyle Aşk Görmedim albümü, önceki albüme göre daha karamsar ve daha fazla aşkla ilgili şarkılar barındıran, aynı zamanda toplumsal mesajlar veren bir albümdü.

  1995 Temmuz ayında çıkardığı Göç bir gitar albümü olmakla beraber romantik şarkıları yine gönüllerde taht kurdu. Gidelim Buralardan gibi çok önemli bir hit çıkarmış ve müzik eleştirmenleri tarafından son elli yılın en iyi albümü olarak kabul edilmiştir. Aynı şekilde bu itibarı müzik sevenler de desteklemişlerdir. Artık Türkiye'nin sanatçısıdır ve Poüler müziğin gerçek bir şarkı yazarı daha olmuştur. 1996 Haziran ayında çıkardığı Sokak Kızı albümüyle tarzını sertleştirdi ve bu albümden çıkan Sokak Kızı, Erkekler de Yanar, A Bu Hayat ve Bırak Seveyim Rahat Edeyim gibi parçalar onu zirveye taşıdı. 18 Mart 1998'de babasını kaybetmiştir. [3] Bu tarzını 1999 Ocak ayında yayınlanan Demir Leblebi albümünde sürdürdü. Türkiye'ye eşik atlatan ve sosyal sorumluluklara işaret eden bu albüm, Nazan Öncel'in en kişisel albümüydü ve yıllar sonra Göç ve Sokak Kızı albümleri gibi kült olma mertebesine erişti. Aşıklar Parkı ve Bu Havada Gidilmez isimli şarkıları albümün en sevilenleriydi. 25 Mart 2004 tarihinde Yan Yana Fotoğraf Çektirelim albümünü çıkardı. Bu albüm sanatçının en çok satan albümlerinden biri oldu. Hay Hay, Nereye Böyle, Ukala Dümbeleği, Hokka, Gül Pansiyon ve Otomobil gibi şarkılarıyla sevenlerinin kalbini bir kere daha kazandı. 5 Temmuz 2006'da 7n Bitirdin'i çıkaran sanatçı Aşkım Baksana Bana ile digital ortamda en çok satılan şarkı olmayı başardı ve listelere bir numaradan girerek tam üç ay liste başı oldu. Son olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı müzisyen Hamit Ündaş'ın Janti albümünün prodüktörlüğünü üstlendi ve şarkılarını kaleme alarak iki şarkıda Janti'ye düet yaparak destek oldu. Pek çok ödül sahibi olan sanatçı eserleriyle birçok sanatçıyı zirveye taşımıştır.

  Hatırına Sustum 2008'in Aralık ayında çıkardığı albümdür. Bu albümde Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi için Canım Benim Nasılsın'ı yazmıştır. Bir edebiyat uyarlaması olan bu şarkıyla Türkiye'de bir ilke daha imza atmıştır. Vic Chesnutt gibi dünyaca ünlü ozan ve müzisyen Seni Bugün Görmem Lazım şarkısında sanatçıya gitarıyla eşlik etmiş ve bundan onur duyduğunu söylemiştir.

  2009 Mart ayında, Tuğba Ekinci'ye "Yanma Demezler Yanan Adama" adlı şarkıyı vermiş, ve şarkının klibinde kendinin söylediği ve adının yazdığı bir kısım da bulunmaktadır.

  Quickstar Productions tarafından hazırlanan ve günümüzde bilinen bir tedavisi olmayan Primary Sclerosing Cholangitis (Birincil Sklerozan Kolanjit) hastalığına dikkat çekmek için hazırlanan "Rock 4 Life" albüm serisi, 27. toplamasına Nazan Öncel'i de dahil etti. Bir karaciğer hastalığı olan bu kondisyon, hastaya karaciğer naklinden başka bir çözüm bırakmıyor. "Rock 4 Life" organizasyonu ise daha geniş çaplı bir etki yaratmak için çeşitli ülkelerden topladığı şarkılarla hazırladığı, bu albümde sözü, bestesi ve yorumu Nazan Öncel'e ait olan "Hatırına Sustum" da yer vermiştir.

  Son olarak, sanatçı 27 Nisan 2010'da ilk single'ı olan "Tuttum Bırakmam"ı çıkarmıştır. Video klibi pek çok Nazan Öncel klibi gibi siyah-beyaz taezdadır. Kliplerinin temalarını genellikle kendisi hazırlar.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Nazan Öncel Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top