728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Reyhan Karaca  Reyhan Karaca , (d. 8 Kasım 1971 İstanbul), Türk Pop Müziği sanatçısı.  Eğitim ve Kültür hayatı


  Müzik hayatına,İstanbul Çocuk Korosu nda müzik eğitimi alarak başladı. İlkokulu, Harbiye İlkokulu'nda okuduktan sonra müziğe olan yeteneği keşfedilen sanatçı, ilkokulu bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarını kazandıktan sonra Çalgı Eğitim bölümünde eğitimine devam etti ve orta, lise ve üniversite eğitiminin tamamını İTÜ de aldı. Sonra yine İTÜ Sosyal Bilimler Müzik Bölümü'nde master yaparak eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra yine kendi okulu olan İTÜ de üç yıl kabak kemâne dersleri vererek öğrencilerini yetiştirdi. Ayrıca bir yıl özel bir lisede,bir yıl özel bir kolejde müzik öğretmenliği yaptı.


  Meslek Hayatı


  Pop müziğin buğulu sesi olarak bilinen sanatçının profesyonel müzik çalışmaları 1987 yılında başladı. Birçok isime vokal ve ensturman ile eşlik etti. 1988 yılında Melih Kibar ile Eurovision Türkiye elemelerinde solistlik yaptı. 1990 yılında Zerrin Özer ile çalışmaya başlayan Reyhan Karaca, 1991 yılında İzel ve Can Uğurluer ile birlikte düet yaptığı, sözleri Aysel Gürel, müziği Şevket Uğurluer e ait 'İki Dakika' adlı şarkıyla ülkemizi İtalya'da yapılan Eurovision'da temsil ettiler ve 44 puanla o yıla kadar ülkemiz adına alınan en yüksek dereceyi elde ederek 12. oldular.  Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil etmesinden sonra albüm teklifleri almaya başlayan sanatçı 1993 tarihinde "Başlangıç" adlı ilk stüdyo albümünü yayınladı. İlk albümünü yaparken asıl amacı albümlü sanatçı sıfatını alıp sonrasında çok büyük işler yapmak istediğinden bu ilk adımı başarıyla tamamladı.  Reyhan Karaca asıl çıkışını 1995 senesinde, başrollerini Aydan Şener ve Tolga Savacının paylaştığı “Gölge Çiçeği” adlı dizinin müziğini seslendirerek yakaladı. Sözleri Aysel Gürel’e, müziği Volkan Gücer’e ait olan dizi ile aynı ismi taşıyan şarkı büyük ilgi ve beğeni topladı. Reyhan Karaca, isimini duyurmaya başlamasıyla beraber yoğun bir şekilde albüm çıkarma hazırlıklarına devam etti.  19 Mayıs 1997 tarihinde müzik piyasasının en önemli isimleriyle itinalı bir çalışmanın sonucunda "Sevdik Sevdalandık" adlı 2. stüdyo albümünü piyasaya süren Reyhan Karaca, albüme ismini de veren çalışmasıyla yurt içi ve yurt dışından tam not aldı ve radyo ve TV lerde haftalarca 1 numarada kaldı. Şarkının klibi Avrupa MTV de Türkiyeden ödül alan nadir kliplerin arasında yer aldı. Reyhan Karaca, Sevdik Sevdalandık albümüyle Kral TV Yılın En İyi Çıkış Yapan Bayan Sanatçısı kategorisindeki ödülü kazandı.'Sevdik Sevdalandık' şarkısında Mustafa Sandal ’ın vokaliyle ayrı bir hava katılan şarkının dışında yine Mustafa Sandal' ın bir şarkısı bulunuyor.Bunun dışında albümde emeği geçen isimler arasında Ferda Anıl Yarkın,Feyyaz Kuruş,Aysel Gürel,Ali Güven,Zeynep Talu,Volkan Gücer sayılabilir. Ayrıca sanatçı bu albümüyle senenin en çok satan albümlerinden birine de imza atmış oldu.
  10 Ocak 2000 tarihinde "Yaman Olacak" adlı 3. stüdyo albümünü müzikseverlerin beğenisine sunan sanatçı, albümün yapım aşamasında Mustafa Sandal,Ferda Anıl Yarkın,Feyyaz Kuruş,Aysel Gürel,Ozan Çolakoğlu,Ali Güven,Orhan Gencebay,Burçin Birben,Metin Özülkü,Eda Özülkü,Zeynep Talu,Mert Ekren,Barış Aryay,Özgür Buldum gibi isimlerle bir araya geldi. Albüm içerisinde bulunan “Yaman Olacak”, “Gidesim Gelmiyor” ve “Sensizim” adlı parçalarına klip çeken sanatçının albümü bu eserlerle öne çıkarılsa da, albümünde klip çekilmeyen "İki Gözüm" isimli parçası aradan zaman geçtikten sonra patladı. Şarkının promosyonu yapılmadığı için aradan zaman geçtikten sonra keşfedilen şarkı, Reyhan Karaca nın en beğenilen ve unutulmuycak şarkılarının arasında en başı çekti. Sanatçı bu albümüyle 'Sevdik Sevdalandık' albümünün satış rakamını geçmeyi başardı ve senenin en çok satan albümlerinden birisine de imzasını atmış oldu.  19 Mayıs 2003 tarihinde "Mesela" adlı 4. stüdyo albümünü yayınlayan Reyhan Karaca, albümünede Mustafa Sandal,Ferda Anıl Yarkın,Zeynep Talu,Sude Bilge Demir,Aşkın Tuna,Kerem Ökten,Feyyaz Kuruş,Kıvanç K,Cüneyt Çakım gibi isimlerle çalıştı.Albüm içerisinde 11 şarkıya yer veren sanatçı, bu parçalardan en çok “Mesela”, “Ayaz Gözlüm”,“Ayna Ayna”, “İnkar Ediyorum” ve “Bile Bile” adlı şarkılarıyla öne çıktı.  2005 yılında dört şarkılık bir "Remix" albümü yaptı.“Mesela”,“İnkar Ediyorum”,“Bile Bile” ve “Sevdik Sevdalandık” şarkılarına yapılan remix şarkılarından oluşan albüm piyasaya sürülmeden sadece radyo ve gece kuluplerine dağıtıldı. Özellikle “Bile Bile” isimli şarkısının remixi büyük beğeni topladı ve en ünlü gece klüplerinin şarkı listelerinde en çok çalınan ve istek alınan şarkılardan biri olmayı başardı.  Reyhan KARACA ,şarkıcılıktaki başarısının yanı sıra oyunculuk yönünü de geliştirmek adına oyunculuk dersleri aldı. Ayrıca Tolgahan dan dans dersleri aldı ve "Sayın Bayanlar Baylar" isimli Vatan Şaşmaz, Murat Parasayar, Asu Maralman,Aydın Tansel,Bilgen Bengü,Çiğdem Tunç,Kartal Kaan,Murat Mısırlı gibi başarılı sanatçılan yer aldığı müzikalde başrol oyuncusu olarak oynadı ve yeşilçam ın ünlü oyuncularından Ahmet Karaca nın kızı olan sanatçı bu müzikalden sonra oyunculuk çalışmalarına önem vermiştir.  29 Haziran 2007 tarihinde "İmza" adlı 5. stüdyo albümünü hayranlarının beğenisine sunan Reyhan Karaca nın albümünde Zeynep Dizdar,Fettah Can,Metin Özülkü,Genco Arı gibi isimlerin imzası var.Albümde sekiz parça ile iki remix çalışmasına yer veren sanatçı, albümden ilk çıkış şarkısını “Aman Diyorum” adlı çalışmasına seçti.  2008 yılında özel bir tv kanalında ünlü şarkıcı,oyuncu,radyocuların katıldığı "İmza-lı Yorum" isimli TV programını bir sezon boyunca kendisi hazırlayıp sundu.


  16 Eylül 2009 yılında "Sevmeyi Bilmeyen Adam(S.B.A)" isimli maxi single çıkarttı. İki şarkıdan oluşan single Seyhan Müzik etiketiyle çıktı. Albümün ilk klibi olan "Sevmeyi Bilmeyen Adam" isimli şarkı , Serdar Seki tarafından çekildi.Sanatçıya klibinde Özgür Özberk eşlik etti.  2009 yılında Dünya Radyo'da radyo programına başlamıştır ve üç senedir program devam etmektedir. Her cumartesi "Reyhan Karaca Sizlerle" ismiyle dinleyicileriyle buluşan Reyhan Karaca programında birbirinden ünlü sanatçı arkadaşlarını ağırlamaktadır.  8 Ekim 2010 tarihinde "Yeniden" isimli maxi singlesini DMC etiketiyle çıkarttı. Albümün prodüktörlüğünü ünlü söz yazarı ve besteci Şehrazat, aranjörlüğünü de Onur Betin üstlendi. Albüm Şehrazat ve Bülent Yetiş imzalı 2 şarkıdan oluşmanın yanısıra, Yasin Keleş ve Ozan Yılmaz ın aranje ettiği şarkıların farklı versiyonlarıyla beraber toplam 4 şarkıdan oluşuyor. Albümün vokallarinde ise Kemal Doğulu, Ali Güven, Şehrazat ve Bülent Yetiş şarkılara eşlik ettiler. Albümün ilk klibi Salih Singin yönetmenliğinde "Yeniden"e çekildi.Klipte Reyhan Karaca ya Ali Güven eşlik etti.  2011 yılında oyunculuk çalışmalarına ağırlık veren Reyhan Karaca, Kanal D de yayınlanan "Kanıt" ve TRT 1 de yayınlanan "Kayıp Aranıyor" dizilerinde konuk oyuncu olarak rol aldı.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Reyhan Karaca Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top