728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Sertab Erener  Sertab Erener (d. 4 Aralık 1964; İstanbul, Türkiye) Türk pop şarkıcısı. 1990'lar ve 2000'ler boyunca sürekli albümlere imza atan sanatçı, 2003 yılındaki Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'ye ilk birinciliği kazandırmıştır.

  1964 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Annesinin adı Yücel, babasının adı Nizamettin'dir. 11 yaşında kolit hastalığına yakalandı. Işık Lisesi ve İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda şan eğitimi aldı ve okulunda başarılı bir soprano oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda ve Sezen Aksu'nun yanında vokalistlik yaparak profesyonel müzik yaşamına başlayan Erener, 1990'ların başında Sezen Aksu'nun desteğiyle adını duyurmaya başladı. Ayrıca Fahir Atakoğlu ile birçok reklam müziğini seslendirdi.


  Bu arada 1989'da Sertab Altın ismiyle (İlk eşinin soyadı) Klip adlı grupla "Hasret", 1990'da "Sen Benimlesin" şarkılarıyla iki kez Türkiye Eurovision elemelerine katıldı ancak Türkiye'yi temsil edemedi. İlk albümü olan Sakin Ol 1992 yılında yayınlandı albüm satışı 1 milyon barajını geçti. 1994'de Lâ'l ve 1997 'de Sertab Gibi yayımlandı. 1999'da Sertab Erener albümünü yayınladı. Bu albümde "Yanarım","Zor Kadın","Vur Yüreğim","Aşk" gibi sevilen şarkılar yer aldı. İlk 3 ayda 500.000 adet satan albümde Alaturka eser olan "Makber" ve Mozart'ın Queen of the Night aryasını seslendirdi. 2000 yılında Voice Male grubu ile Zor Kadın adlı şarkısını akapella tarzında söyledi ve dünya listelerinde şans aradı.


  Aynı yıl Bu Yaz adlı teklisinde Ricky Martin ile söylediği Private Emotion ve Yunan sanatçı Mando ile yaptığı Aşk/Fos adlı düetlere yer verdi. Fikret Kızılok'un bestelediği Kumsalda adlı parçasıyla sunduğu son albümü Turuncu'yu 2001 Haziran ayında çıkardı.Turuncu albümüyle Kral tv video müzik ödüllerinde ve Altın Kelebek Ödülleri'nde 2001 yılının en iyi pop kadın solisti ödüllerini almıştır . Sertab Erener, 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Every Way That I Can adlı parçayla Türkiye'yi temsil etti ve Eurovision birincisi oldu. Eurovision birincisi olduktan sonra ilk İngilizce albümü olan No Boundaries'i çıkardı. Bu albümün içindeki "Here I Am" adlı parça da büyük ilgi topladı.


  2005 yılında çoğunluğunu kendi söz ve müziklerinin oluşturduğu Aşk Ölmez adlı albümüyle bu kez daha olgun ve kendi halinde şarkılarla gündeme oturan Erener, aynı yıl Eurovision için bir kez daha sahnedeydi. Everyway That I Can, Eurovision Şarkı Yarışması 50. Yıl özel gösterisinde, 50 yılın Eurovision birincileri arasında en iyi 9. şarkı seçildi. MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2007 de En İyi Türk Sanatçı dalında aday oldu. Rumeli Hisarı Konserleri'nde yıllar boyunca konserler verdi.


  2009 İlkbaharı'nda sosyal iletişim siteleri Twitter ve Friendfeed'e üye olmuştur.


  Demir Demirkan ile beraber kurduğu Painted On Water grubunun kendi adıyla yayımladığı ilk albümü 2009'da ABD'de ve Türkiye'de yayımlandı. ABD'de birçok yerde albüm tanıtım konserlerine çıktı ve büyük beğeni topladı. Aynı yıl Soner Sarıkabadayı imzalı "Bu Böyle" adlı teklisi ile yine sevenleriyle buluştu.


  1990-1996 yılları arasında, pop müzik sanatçısı Levent Yüksel ile evli kalmıştır. 10 yıldır da Demir Demirkan ile birlikteliğini sürdürmektedir. Türk pop müziğnin en çok satan kadın vokallerinden birisidir. 2009 Aralık ayında ise yine Soner Sarıkabadayı imzalı "Açık Adres" teklisini piyasaya çıkarttı. Bu Böyle single ile yeni bir tarz yakalayan şarkıcı yine Açık Adres teklisi ile de haftalarca liste başında kalmayı başardı. 2010 yılının Şubat ayında dağıtılan Grammy Ödüleri'ne ilk olarak Amerika'da piyasaya sunduğu "Painted On Water" albümünün aday gösterilmesi için başvurmuştur. 2010 yılının Haziran ayında Rengârenk isimli albümünü yayınlayan sanatçı albümün çıkış şarkısı Koparılan Çicekler ile listelere hızlı bir giriş yapmayı başarmıştır .Rengârenk çıktığı ilk hafta satış listelerinde 1 numaraya oturmayı başarmış ve takibindeki 7 hafta boyunca 1 numarada kalmıştır. Rengarenk albümü yılın en çok satan albümlerinden biri olmuştur. 17 Mayıs 2011 de düzenlenen 17. Kral Müzik ödüllerinde "en iyi kadın sanatçı" ödülüne layık görüldü.


  Eurovision
  Eurovision da alınan kötü sonuçların ardından artık yarışmaya katılan şarkı ve sanatçılar da köklü birçok değişimin olması gerektiğini kabul eden TRT 2003 yılında birçok başarılı çıkışı ve albüm satışları olan Sertab Erener'e Türkiye'yi temsil etmesi için teklif götürdüler. Bu teklifi kabul eden Sertab Erener TRT'nin de izni ve desteğiyle söz ve müziği Demir Demirkan'a ait içinde türk müziği ezgileri taşıyan Everyway That I Can Yapabileceğim her şekilde adlı parçasıyla 2003 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil ederek, Türkiye'ye Eurovision tarihinin ilk birinciliği kazandırdı. Bu birincilik sayesinde 2004 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye'de düzenlendi.  • Aynı şarkı Eurovision komitesi tarafından yapılan 50 Yılın En İyi Şarkıları arasında Eurovision tarihinin en iyi 9. şarkısı seçilmiştir.

  • Aynı şarkı 2009 yılında ise "En iyi Eurovision Şarkıları" arasında, 250 şarkıdan 3. olmayı başarmıştır.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Sertab Erener Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top