728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Sibel Tüzün  Sibel Tüzün (d. 29 Eylül 1971, İstanbul), Türk şarkıcı, besteci ve söz yazarı. 90'lardaki pop müzik alanında yayınlamış olduğu birçok eserle gündeme gelen sanatçı; Türkiye Radyo Televizyon Kurumu tarafından, Atina'da düzenlenen 2006 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye adına yarışmak için seçildi. Yarışmada Süper Star adlı şarkıyla yarışan sanatçı, yarı finalde 91 puanla 8., finalde de 91 puanla 11. olmuştur.Opera ve batı müziği eğitimi alan Sibel Tüzün özellikle jazz standartlarını seslendirmektedir. 1995-2000 yılları arasında 2 rock albüm yapan sanatçının özellikle "Hayat buysa ben yokum bu yolda" albümü Türk rock tarihinin en önemli eserlerinden biridir.  Hayatı


  29 Eylül 1971 yılında İstanbul' da doğan Sibel Tüzün, 1978 yılında TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu'nda ilk müzik eğitimine başladı. Orta okul yıllarında yine radyonun Gençlik Korosu'nda çok sesli müziğe ilk adımı atarak Gökçen Koray, Cenan Akın,Yücel Elmas, Hikmet Şimşek gibi değerli öğretmenler ve koro şefleriyle çalıştı.


  Beşiktaş Atatürk Lisesi'nde okuduğu yıllarda pop ve rock müzikle ilgilendi ve 1986 da Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması'nda okuluna üçüncülük kazandırdı. Aynı yarışmada besteci aranjör Melih Kibar ile tanışarak reklam filmleri seslendirmeye başladı. Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Erol Evgin gibi birçok sanatçıya albümlerinde ve sahne çalışmalarında eşlik etti.


  1988 yılında İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümüne birincilikle alınan Sibel, klasik müzikte öğrenciliği, jazz ve pop müzikte de yorumculuğu sürdürdü. 1991 yılında profesyonel müzik yaşamına adım attı. TRT Altın Anten, Kuşadası Altın Güvercin ve Eurovision Şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.


  6 Aralık 1992'de RAKS Müzik Yapım'la anlaşma imzalayarak, ilk albümü "Ah Biz Kızlar"'ı piyasaya sürdü. Gerek albümde çalışan Şehrazat, İskender Paydaş, Ümit Kuzer, Ozan-Kenan Doğulu gibi isimlerin eserleri, gerekse Sibel' in yorumculuk yeteneği ve sahne performansı, albümün kısa sürede geniş kitleler tarafından sevilmesini sağladı. Pop müzikte ve klip sektörleri yeni gelişmeye başladığı halde albüm üç hit parça çıkardı: Ah Biz Kızlar, Beni Bağlamaz ve Şamata. Bu başarıyla Sibel yaklaşık iki yıl süreyle yurt içi ve yurt dışında pek çok konserler verdi.


  1994 yılında Londra' da Robert Bricknell ile bir süre şan derslerine devam etti. Ardından Türkiye' ye dönüp RAKS Müzikle ikinci albüm çalışmalarına başladı. "Nefes Kesen Aşklar" isimli albüm ve Sibel yine hak edilen başarıyı yakaladılar. Kısa sürede yakalanan satış grafiğiyle beraber yine hitler ortaya çıkarmaya başladı. Kaçın Kurrası, Gözümün Bebeği, Anca Beraber(Too Late) gibi. 1997 yılında Avrupa Konserleri'nden sonra Sibel, Arinna Müzik' i kurdu.


  1998 Haziran ayı içinde piyasaya çıkan "Hayat Buysa Ben Yokum" albümünde sekiz parçanın sözlerini Sibel yazdı. Müzik adına hep başarılı çalışmalar yapan Sibel, albümün prodüktörlüğünü de üstlenerek çok farklı ve iddialı bir çalışmaya imza attı. Hayat buysa ben yokum bu yolda' nın Charles Richards tarafından çekilen klibi özellikle Fransız müzik kanalı MCM' de büyük ilgiyle karşılandı.


  2001 Mart ayı içinde Bay Müzik' le anlaşarak "Yine Yalnızım" albümünü piyasaya sundu. 2002 yılında yapımcı olarak yine Arinna Müzik' le çalışmaya karar veren Sibel, albümde yer alacak on şarkının da söz ve müziklerini hazırladı. 2003 Mayıs ayı içinde piyasaya çıkan "Kırmızı" albümü, müzik ve satış listelerinde büyük başarı elde etti. Birbiri ardına gelen hit şarkılar KIRMIZI, ŞİKAYET, YEDİVEREN GÜLÜ ve PEŞİNDEYİM aylarca radyo listelerinden inmedi. Albümde yer alan KIRMIZI, YEDİVEREN GÜLÜ ve HAKİKATEN şarkıları D.J., yazar ve program yapımcısı Michael tarafından Yunanca'ya çevrildi ve Sibel, Yunanistan müzik piyasasında da yer almak için ilk adımlarını attı. KIRMIZI albümüne 5 klip çeken ve bazı kliplerin yönetmenliğini de üstlenen Sibel, 2004 yaz aylarında ise çok daha farklı bir projeye imza attı. Türkiye'de ilk defa remixler, yeni ve Yunanca versiyonlar, video-klipler, röportaj ve klip arkası görüntülerinin yer aldığı, bir cd ve bir vcd' den oluşan KIPKIRMIZI albümü Arinna Müzik tarafından piyasaya sunuldu. 2004 yılı sonunda nota kitabı olarak da yayınlanan KIRMIZI’nın ardından, kızı ELAYA’nın doğumu için albüm çalışmalarına bir süre ara veren Sibel, 2005 Ekim ayında yine bir ilke imza attı. Sibel'in ilk single çalışması SEVİYORUM SEVECEĞİM, Türkiye’de ilk kez internet üzerinden MP3 formatında satışa çıktı.


  2006 yılında Sibel, 51. EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI’nda ülkemizi ATİNA’da temsil etti. Söz ve müziği Sibel'e ait olan SUPERSTAR adlı şarkıyla dikkatleri çeken Sibel, dereceyle olmasada Avrupa'lı EURO Fan'ların desteğiyle Atina'dan ayrıldı. EUROVISION'un ardından İsveç, Litvanya, Finlandiya ve Yunanistan'da konserler veren Sibel. 2007 Mayıs ayında ilk sinema filmi ÇILGIN DERSANE KAMPTA'da rol aldı. 2008 Ocak ayında vizyona giren film büyük başarı elde etti.


  Yeni albümünü çıkarmaya hazırlanan Sibel Tüzün, sevenlerine sürpriz yaparak yeni albümünde yer alacak "AÇ TELEFONU" ve "YAZ AŞKI" adlı şarkılarının yer aldığı bir single hazırladı. Süpervizörlüğünü Zeynep Talu"nun yaptığı, Eylül ayında çıkaracağı albüm için çalışmalarına devam eden Sibel Tüzün: "Biz çok yoğun bir tempoda yeni albümümüz için çalışmalarımıza devam ediyoruz ama bu arada bir süpriz yapıp albümde yer alan 2 şarkıyı albüm öncesinde yaz boyunca bol bol dans edebilsinler diye dinleyicilerimizle paylaşmak istedik." dedi.


  "AÇ TELEFONU"nun sözleri ZEYNEP TALU ÇETİNSOY, bestesi Lionel Richie, Enrique Iglesias, Phil Collins ve Lil' Kim gibi dünyaca ünlü sanatçılarla çalışan MARCUS BROSCH, aranjesi de dünya çapında 46 platin ve 40 altın plak ödülü sahibi, N" Sync ve Backstreet Boys"la çalışmalar yapan TONİ COTTURA imzası taşıyor. Ayrıca Ağustos ayında Avrupa"da single olarak piyasaya çıkması planlanan "AÇ TELEFONU"nun İngilizce versiyonun sözleri de TONI COTTURA"ya ait.


  Nisan 2009'da da bir Broadway müzikali olan ve 1996 dan beri beşbinden fazla kez sayısız ülkede sahnelenen ' Seni Seviyorum, Mükemmelsin, Şimdi Değiş' adlı müzikaldeki başrol oyuncularından biri. Müzikal yeni sezondada sahnelenmeye devam edicek.


  Şu sıralar ünlü jazz piyanisti Selen Gülün ile 'Sibel Tüzün & Selen Gülün Jazz Project' adı altında bir dizi konser vermektedir. Yakında bu ikli bir jazz albümü yayınlamayı planlamaktadır.

  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Sibel Tüzün Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top