728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  24 Haziran 2011 Cuma

  Yalın  Gerçek ismi Hüseyin Yalın. (d. 30 Mart 1980, Nişantaşı, İstanbul) Türk pop şarkıcısı, besteci ve söz yazarıdır. Bu güne kadar dört albüm yayınlamıştır, bunlar: Ellerine Sağlık, Bir Bakmışsın, Her şey Sensin ve Ben Bugün'dür. Bu dört albümdeki bütün sözler ve besteler sanatçının kendisine aittir. Sanatçının şarkılarının dijital ortamda download'ları 2 milyonu aşmıştır ve albümlerinin toplam satışı 1 milyona yakındır. Yalın kendi albümündeki şarkılar dışında Gülben Ergen'e Aşksın Sen[, Serdar Ortaç'a Sakın Arama ve Bengü'ye de Özetle Ben Aşığım adlı şarkıyı vermiştir]. Özetle Ben Aşığım adlı parçada Bengü ile düet yapmıştır.


  Sanatçının ilk albümü Ellerine Sağlık'tır. Bu albüm 2004 yılında çıktı ve ilk haftasında 200.000'den fazla satıldı. Albümün ilk teklisi Zalim ile sanatçı müzik dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. Şarkı radyo ve televizyonlarda çok fazla istek almıştır.Zalim'den sonra Sonsuz Ol ve Günaydın adlı şarkılara da klip çekildi. Bu üç şarkının da klibi Mtv World Chart Express listesinde 1 numara oldu. Ayrıca şarkıları Bulgaristan'ın ve Yunanistan'ın müzik listelerinde de yer aldı.


  Yalın'ın, müzik aşkı ilk olarak akşamları babasının ona gitarıyla çaldığı "Gipsy Kings" melodileriyle başladı.Bugüne kadar attığı güçlü adımlar ile şimdi yere daha da sağlam basmasını sağlıyor. Tamamı kendisine ait olan şarkılarıyla Yalın, bugün Türkiye'de kendi söz ve bestelerini seslendiren en kuvvetli yorumcular arasında yerini alıyor.


  Kargo grubunda çalışan Selim Öztürk'ün prodüktörlüğünde hazırlanan "Ellerine Sağlık" albümü ile tanındı. İlk bestelerini, St. Michel Fransız Lisesi'nde okuduğu yıllarda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku Müzik okullarında gitar dersleri alırken yapmaya başlamıştır. Halen eğitim gördüğü İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümünü kazandığı dönemde ise beste çalışmalarını hızlandırdı ve albüm demolarını hazırlamaya başladı.


  2004 Ellerine Sağlık ve Zalim  2004 yılında radyolarda Yalın'ın adı ilk kez çıkış şarksı Zalim ile duyuldu. Listelerde üst sıralarda yer aldı.Hürriyet yazarlarından Ebru Çapa Zalim hakkında "... Yetmediyse, güftesiyle, acı, hüzün, kalp kırıklığı ihtiva eden, buna rağmen haysiyetli pozlar çeken, pes etmeyen, ex manitaya kuyruğu bir kez daha kaptırmayı reddeden, hatta kinayeli ve kibar bir dille fırça kayan bir şarkı. Bestesiyle ise insanın içini kıpraştıran, kulağa ve dile takılan, ‘kımıl kımıl’ melodik bir parça... Sanırsınız ki adama aşk acısı, kurşun ve sair işlemiyor; kahır tanımaz, keder bilmez bir Kalipso Kralı...]" demiştir. Herkesin "Ellerine Sağlık" dediği ilk solo albümü ile pop müzik dünyasına başarılı bir giriş yaptı. 3 klip çekilen "Ellerine Sağlık" albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları Zalim, Sonsuz Ol ve Günaydın oldu. Üç şarkının da klipleri MTV Wold Chart Express listelerinde 1 numaraya yükseldi. İlk albümüyle birçok ödül alan Yalın şarkıları Yunanistan ve Bulgaristan'da listelere girdi.[


  Değmez


  Ellerine Sağlık albümünün, Türkiye'de kısa süre içinde kazanmış olduğu başarı, yurt dışındaki prodüktör ve yapımcıların da dikkatini çekti.2005 yılı başında Universal Music'in önemli prodüktörlerinden Martin Kierszenbaum, bu albümde yer alan Değmez adlı şarkı için Yalın ile bağlantıya geçti.


  2005 yılı başında Reggaeman olarak adlandırılan Grammy ödüllü Shaggy için hazırlanan Değmez, 2006 yılı başında Japonya'nın R&B Kraliçesi olarak anılan 25 yaşındaki şarkıcı A.I'nin, What's goin on A.I' adlı albümünde Yalın ve Shaggy'nin katılımıyla yer aldı. Yapılan yeni şarkının adı Famous oldu.


  'What 's goin' on A. I' adlı albüm Japonya, Londra ve Los Angeles'da 14 ay süren bir çalışma ile kaydedildi. Bu albüme ait şubat ayında Believe', 6 Eylül'de ise I Wanna Know adlı single'lar çıktı.


  A.I ve Martin Kierszenbaum tarafından İngilizce sözler yazılan, mix'i Destiny's Child, Christina Aguilera, Justin Timberlake gibi dünyaca ünlü yıldızlarla çalışan David Pensado tarafından yapılan "Famous"un, Yalın'a ait kısımlarının Türkçe kayıtları ise Londra'da yapıldı.


  Dünya müzik piyasasında da gelecek vaat eden bir Japon sanatçının, sözü ve bestesi Yalın'a ait bir şarkıyı, melodiye sadık kalarak, üstelik Türkçe nakarat kısımlarıyla seslendirmesi Yalın için olduğu kadar, Türk Pop Müziği adına da önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.


  2005'te Bir Bakmışsın


  Yalın'ın ikinci stüdyo albümü Bir Bakmışsın 19 Nisan 2005 tarihinde müzikseverlerle buluştu. Birinci albümde olduğu gibi yine bir çok başarılı şarkısıyla dikkat çeken albümde, Küçücüğüm, Bir Bakmışsın , Ben Bilmem ve Yalın'ın, "Şu ana kadar yaptığım en iyi şarkı." diye adlandırdığı Keşke'ye klipler çekildi.Bir Bakmışsın albüm ve şarkılarıyla ödüller kazanma alışkanlığı kazanmaya başladı.Albümün çıkış parçası Küçücüğüm 2005 yılında POPSAV tarafından yılın şarkısı ödülünü aldı.


  Her iki albümüyle de "Yılın en çok satan albümleri" arasına girerek sektörün en büyük ödülleriyle MÜYAP tarafından başarısı belgelendi. "Bir Bakmışsın" albümü ayrıca koleksiyonerler için Long Play formatında da yayınlandı.


  Yalın'ın Bir Bakmışsın albümünün remixleri "Küçücüğüm (Remix)" Eylül 2005'te piyasaya çıkarıldı.


  Her Şey Sensin


  Yalın 3. albümü Her şey Sensin ile 26 Mart 2007'de müzik piyasasına ağırlığını koydu. Önceki albümlerinde olduğu gibi tüm şarkılarında kendi imzasının olduğu bu albümü ile müzikal duruş ve çizgisini daha da zirveye taşıdığını, söz ve müziğindeki farkındalığının ve vizyonunun ne kadar ileride olduğunu bir kez daha kanıtladı.


  Yalın, üçüncü albümünde müzikal, konsept ve tasarım anlamında dünyanın en iyi isimleri ile bir araya geldi. Stüdyo kayıtları yine akustik ve tüm enstrümanlar canlı çalınarak toplam 7 ay süren bir çalışma sonrasında ortaya çıktı.


  Michael Jackson, Bon Jovi, Eric Clapton, Shakira, Christina Aguilera'nın albümlerinde yer alan dünyanın en önemli gitaristlerinden Tim Pierce, Beatles efsanelerinden Ringo Starr'ın bas gitaristi Matt Bissonette, Hossam Ramzy ve birçok önemli müzisyen Her şey Sensin için bir araya geldi.


  George Michael, Robbie Williams gibi dünya yıldızlarına ait kliplerin sanat yönetmeni ve stil danışmanı Alexia Somerville ile styling çalışmaları yapan Yalın, albüm kapak tasarımında ise Hollywood'un en önemli filmlerinin kampanyalarını ve afişlerini yapan, uluslararası başarılara sahip Türk grafik sanatçısı Emrah Yücel ile çalıştı.


  "Her şey Sensin" samimi sözlerinin yanında, melodileri ile de duygularını çok daha iyi anlatabildiği bir albüm oldu. Yalın, "Her şey Sensin" isimli başarılı albümünün 2. video klibini, albümün ilk çıkışıyla birlikte tüm radyolarda en çok istek alan listelerde zirveye yerleşen "Cumhuriyet" isimli şarkısına çekti.


  Yalın "Ben Bugün..."


  Kısa bir ara verdikten sonra 2009 yılında Ben Bugün adlı albümünü çıkarttı.Albümdeki 12 şarkınında sözleri Yalın'a aittir.Albümün arnjörlüğünü Alper Erinç üstlenmiştir.Albümde şu ana kadar gördüğümüz Yalın'dan çok farklı başka bir Yalın görüyoruz.Bunu kendisi de şu sözüyle ifade etmiştir:


  « Bu albümde yeni biri ile çalışmaya başladım: Alper Erinç. Bana ve şarkılarıma çok değişik bir yaklaşım getirdiğine inanıyorum. Şarkı yazış şeklime de, söyleyiş şeklime de, aranjmanlara da... Onun bu anlamda hayatıma girmiş olmasından büyük keyif aldım, umarım onunla çalışmaya uzun yıllar devam ederiz. İlk defa, 12 şarkı koyduk albüme, önceki albümlerde 10’ar tane koyuyorduk. Bu sefer 12 koyduk. Bir tane akustik versiyonlu bir parçamız var, bahçe versiyonu, bahçede kaydettik bu şarkıyı, bir gitar bir vokal. Bu albümde, biraz daha benim hareketli, eğlenceli ve biraz daha nasıl söylesem, deli yanımı göstermeye çalıştık şarkılarda. Güzel olduğuna inanıyorum, benim gurur duyduğum bir iş en azından, şu ana kadar gelen tepkilerden çok ama çok mutluyum. Umarım konserlerle birçok insanla birçok dinleyici ile şarkılarımı paylaşma imkânı bulurum. »

  Bu albümde Ah Be Kardeşim, Bit Pazarı, Ki Sen gibi şarkılar çok sevildi.Albümün ilk klibi Ah Be Kardeşim'e çekilmiştir.İkinci klip Aralık ayında Ki Sen adlı parçaya çekilmiştir.
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Yalın Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top