728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  19 Mart 2012 Pazartesi

  Selim Gülgören "Aşkın Tarifi" Röportajı

  Geçtiğimiz aylarda "Cennet" isimli parçasıyla sevenleriyle buluşan Selim Gülgören, Hayat Müzik'te Ahmet Erten'in konuğu oldu. İşte o röportaj;

  - Geçtiğimiz aylarda dijital platformlar ve radyolar aracılığı ile dinleyicilerle buluşan ‘’Cennet’’ Selim Gülgören kariyerinin kilometre taşlarından birisi oldu. Şarkı kısa zamanda dinleyiciyi yakalamayı başardı. Şarkının bu kadar ilgi çekeceğini tahmin ediyor muydunuz?
  Açıkçası şarkının aranjesine başladığım andan itibaren ,önce parçanın üzerinde birkaç tarz denedim, Allah’tan kendi aranjelerimi kendi stüdyomda süre sıkıntısı olmadan yaptığım için bu konuda rahat oluyorum. Tamamen batı bir tarz yaptım parçaya sonra birazcık piyasa araştırması yaptık , baktığımda herkes aynısını yapıyor, biraz farklı olsun istedim yine piyasanın seveceği yönde olsun ama biraz da özlenen bir tarz var ülkede kendi enstrümanlarımız snty seslerin yoğun olmadığı bir tarz,onu denedim. Bittiğinde kayıtlara başladık ,Mert Records benim yıllardır vazgeçemediğim dostum ve tonmaister’ım Ümit Yücekaya ile dinledik ‘’Evet budur Selim!’’ deyince bir kaç kişiye daha dinletip parçayı bitirdim..İlk başlarda yadırgayanlar oldu tabi ama zamanla şarkının ritmik olması tüm djlerin ve tüm radyoların dikkat çekmesini sağladı ve bu sayede çok çabuk bir şekilde şükürler olsun emeğimin karşılığını almış oldum…

  - Cennet’in etkisi sürerken bu kez fiziksel olarak müzik marketlerde de yayınlanan ‘’Aşkın Tarifi’’ maxisingle’ı gündeme geldi. Öncelikle albümde neler var, sizden dinleyelim.

  Bu bir albüm değil aslında. Cennet şarkısının başarısını perçinleyen bir slow parça single’ ı ile birlikte sevgililer gününe armağan olmasını istediğim 2 şarkılık maxisıngle ve birkaç versiyon. Albümde Cennet şarkısı ve 2 versiyonu var. Onun haricinde söz müziği ve aranjesi bana ait olan ‘’Uyanma Uyu’’’ şarkımız var bir de akustik versiyonu bulunuyor.

  - Albümün adı ‘’Aşkın Tarifi’’. Genelde albümün ismi, albümdeki bir şarkılardan seçilir. Bu kez pek böyle olmamış ama. Neden ‘’Aşkın Tarifi’’ ?
  Ya bu tamamen bu ülkede yıkılamayan tabular , İllaki çıkış parçası neyse onun adı olacak ya da sıkı bir şarkı ismi seçilecek dikkat çekecek yıllardır yapılan şeyler artık nesil değişiyor, bizler de yeni nesil olarak birazcık bu taşları oynatmaya çalışıyoruz farklılık olmasını istediğimiz için. Bu yüzden albümün ismi Cennet ya da Uyanma olmadı parçada aşkı anlattığım için direk aklımıza aşkın tarifi geldi.

  - İlk şarkınız ‘’İstanbul Bana Dar’’ ardından gelen ‘’Cennet’’’in aldığı olumlu tepkiler yeni çalışmalara konsantre olurken sizi nasıl etkiliyor. Bir önceki çalışmanın önüne geçme isteğinin sizi zaman zaman zorluyor mu?  

  Vallahi hiçbir şey umurumda bile değil açıkçası ne hissediyorsam neyi seviyorsam onu yapıp sunuyorum beğeneni dinliyor beğenmeyeni varsa dinlemiyor. O yüzden her çalışma benim evladım onu gözüm gibi koruyup şekillendirmeye çalışıyorum öyle kaygılarım yok açıkçası .

  - Albümden ilk single ‘’Uyanma Uyu’’ ya geldi. Cennet’in aksine çok duygusal bir şarkı ile lanse ettiniz single çalışmanızı. Nasıl geri dönüşler aldınız?

  Müzik sonu olmayan evrensel bir şey aynı şeyleri yaptığınız andan itibaren hiçbir zaman kalıcılığınız olmaz diye düşünüyorum. O yüzden Cennet’in hemen arkasından çok farklı bir şey yaptım amaç her kesime hitap edebilmekti, yaza da yine içimizi kıpır kıpır yapacak hem de çok şaşıracağınız bir şarkı ile karşınızda olacağım.
  - Şarkıcı olarak mı yoksa bir söz yazarı ve besteci olarak mı kendisini daha iyi ifade edebildiğinizi düşünüyorsunuz?

  Vallahi benim için hepsi bir bütün ayrılmaz 3 lü gibi. Aranjör olarak, söz yazarı olarak,besteci olarak hepsi ile kendimi ifade edebildiğimi düşünüyorum.

  - İlerleyen dönemlerde uzun soluklu bir albüm projesi gündemde mi? Yoksa tek şarkılık single çalışmalar ile mi kariyerinize devam edeceksiniz?

  Sadece yaz için bir single hazırlıyorum 2012 de yaptığım son single olacak üzerinde uzun zamandır çalışmaya başladığım albüm ekim ya da kasım ayı gibi dolu dolu bir şekilde dinleyici ile buluşacaktır.

  - Özellikle sosyal medyada, sağlam bir dinleyici kitleniz olduğunu gözlemliyoruz. Her an sizi takip ediyorlar ve sizi destekliyorlar. Bu neler hissettiriyor size?

  Onlar bir taneler , onlar her şeyler. Hep söylüyorum sgfc ile biz artık bir aileyiz şükürler olsun ki gün geçtikçe büyümeye devam ediyoruz. İnanılmaz tarifi olmayan bir duygu ‘’Uyanma Uyu’’ ile aşkın tarifini yapabildim ama sgfc ye olan aşkın tarifini hala yapamıyorum. Ne dediğimi onlar çok iyi anlamıştır…


  - Sizinle 2008 yılında yaptığımız ilk röportajda ‘’Sezen Aksu’ya aşığım’’ demiştiniz : ) Yakınlarda bir Sezen Aksu sürprizi olabilir mi?

   Çok isterim inşallah olur. Onun şarkılarıyla yetişmiş bir nesiliz nasıl aşık olmam her daim kraliçe kendisi…Duyar bir gün sesimi inşallah :)

  - İlk albüm öncesinde reklam müzikleri yaptığınızı duydum. Bu çalışmalarınız devam ediyor mu? Reklam jingle çalışmaları da sektörde önemli yer tutar ve özellikle bestecilerin markalarına büyük katkılarda bulunur.

  Aynen devam ediyorum aralıksız bir şekilde stüdyom da çalışmalarım sürüyor bu yönde de her şeyden önce bir markayı temsil etmek. Çok güzel ve özenle çalışılması gereken bir şey ve çok fazla kendimi bu konuda geliştirebiliyorum.

  - Son olarak Hayat Müzik Platformu okurlarına ve dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

  Beni bu güzel röportajla dinleyicimle sevenlerimle buluşturuyorsunuz. Gerçekten çok kaliteli ve çok düzeyli sanata önem veren, gereksiz soruların olmadığı, tamamen sanatçıyı tanıtan bir sohbet. Bunlar için sizlere çok teşekkür ederim ve başarılarınız kat kat artarak devam etmesini dilerim.

  Röportaj: Hayat Müzik, Ahmet Erten tarafından gerçekleştirilmiştir. 
  http://hayatmuzik.blogspot.com/
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Selim Gülgören "Aşkın Tarifi" Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top