728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  2 Temmuz 2012 Pazartesi

  Eflatun Müzikoza Röportajı


  “Çıkmaz Sokaklar” isimli albümüyle ve Burcu Güneş ile yaptığı düet çalışmalarıyla müzik dünyasında dikkatleri üzerine çeken Eflatun, Müzikoza ekibinin konuğu oldu. İşte röportajımız;
  Müzikoza:Öncelikle Eflatun’un müzik eğitimini öğrenelim istiyorum. Müzikle tanışmanız nasıl oldu, kendinizi nasıl geliştirdiniz ?

  Eflatun:Müzik eğitimime İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarında başladım. Klasik Batı müziğinin vazgeçilmez enstrumanlarından biri olan Korno eğitimi aldım. Ancak yıllar içinde şunu da öğreniyorsunuz ki; enstrumanlar sadece sizin içinizdeki müziği dışarıya vurmak için birer araç. Yani aslolan neyle söylediğiniz değil ne söylediğiniz. Bu durumda şunu farkettim. Önce müzisyen olmak lazım. Şarkı söyleyin , piyano çalın,neyzen olun, davula vurun ne yaparsanız yapın önce müzik bilmek gerek. Bunun içinde en temel iki yöntem vardır; ki ben de bunları uyguladım diyebilirim. Birincisi ; çok iyi müzik dinlemek ikinicisi iyi orkestralarda çalıp söylemek: yani kuvvetli bir müzisyen olarak pişmek.

  Müzikoza:İlk albümünüz ‘Cennette Bir Akşamüstü’. Aslında kendine özel kitle edinmiş bir albümdü ancak ikinci albüm ‘Çıkmaz Sokaklar’ ile karşılaştırdığınızda ne düşünüyorsunuz ?

  Eflatun: Felsefede eklektik denilen bir yöntem vardır. Bir şeyi başka bir şeyle birleştirerek yeni bir sentez oluşturmak. Ürettiğiniz her eser bir diğerine açılan bir koridordur. ‘Cennette Bir Akşamüstü ‘albümüyle ben Eflatun renginde şarkıların ne olduğunu insanlara tanıttığımı düşünüyorum.

  Bu tanıtımı da yaparken göze sokmak yerine zamanla kalplere girmek yöntemini seçtiğimden biraz zaman aldı ama şimdi internet ve televizyon ve de radyo mecralarında görüyorum ki başarılı oldum sanıyorum. ‘Çıkmaz Sokaklar’ ilk albümden açılan bir koridorun devamında yol buldu. Zaten gerek diğer sanatçı arkadaşlarımla paylaştığım şarkılar olsun gerek ilk albümden topladığım ışık bu yeni albümün koridoruna düştü.

  Müzikoza: Albümde 3 şarkı ve 2 versiyon var. 10-12 şarkılık albüm devri kapandı mı dersiniz?

  Eflatun:Ben açıkçası devirlere göre şarkı yazan ve söyleyen biri olmaktan uzak durmaya çalışıyorum. Benim bu albümde 3 şarkı ve iki versiyonluk bir repertuvara imza atmamadaki temel etken dinleyicilerim ve beni sevenleri daha fazla bekletmemek ve Burcu Güneş’le beraber söylediğimiz Çıkmaz Sokakları bir an önce kalplere kazandırmak sabırsızlığıydı. BU şarkıyı seslendirdikten sonra o kadar heyecanlandık ki insanlarımızın da bu heyecana ortak olması ve paylaşmayı arzu ettik.

  Müzikoza:Burcu Güneş ile çok uyumlu bir ikili olduğunuz konuşuluyor.Nasıl oldu tanışmanız,Oflaya Oflaya ve Çıkmaz Sokaklar süreci..

  Eflatun: Burcu Güneş şarkılarınızı gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz muhteşem bir ses. Onun kalbi, onun şarkılara hayat verdiği nefesi elbette beni çok etkiledi; ki hala etkilemeye devam ediyor. Yakın zamanda çıkacak yeni albümünde de üç şarkım var ve çıkacağı günü iple çekiyorum.

  Müzikoza:Onunla ilgili ne düşünüyorsunuz? İş dışında da çok iyi dostsunuz bildiğim kadarıyla.

  Eflatun:Bizim iş hayatımız veya bu hayatın dışında diye bir yaşamımız yok çünkü müzik onun da benim de hayatımızın ta kendisi olduğu için zamanımızın çoğu müzik konuşmak ve düşünmek ile geçiyor. Bunun dışında sohbetlerimiz olmuyor mu elbette oluyor bol bol gülüyoruz diyebilirim. Özellikle Serkan Ölçer, ben ,Burcu ve Mustafa Ceceli bir araya geldiğimizde sürekli kahkaha atıyoruz.


  Müzikoza:Burcu Güneş,Mustafa Ceceli,Gönen,Gülben Ergen, Mustafa Sandal, Rüya gibi isimlere de şarkılarınızı verdiniz. Şarkı sözü yazarlığı kimliği daha mı baskın üzerinizde ?

  Eflatun: Öncelikle ben sadece şarkı sözü yazarı değilim söz ve müzik yazarıyım. Bunu niçin düzelttim? Çünkü benim bir şarkıyı dünyaya getirmem de biri diğerinden ayrılmaz kollar, bacaklar, gözler, kulaklar gibi, bir vücudun uzuvları ,söz ve müziği beraber dokur; yek vücut haline getiririm. Eğer şarkılarım biraz olsun samimi bulunuyor ve etkiliyorsa en büyük etkenlerden biri budur. Elbette Eflatun’un bir yorumculuk kimliği, bir de bestecilik kimliği var. Hangisinin daha baskın olduğuna gelecek karar verecektir. Bu biraz da öznel bir durum ; kimine sorsanız Eflatun’un bestecilik rengi kimine göreyse yorumculuk rengini beğenir. Ben her ikisini de en iyi şekilde yapmak için çalışıyorum. Bu her şeyden önce insanlara ve insanlığa olan borcumdur.

  Müzikoza:Bu konuda atölye çalışmaları yaptığınızı duymuştum…

  Eflatun:Bestecilik Atölyesi kurdum. Tansağtürk Akademi Çekmeköy’de. Her pazar müziğin algısı üzerine ders veriyorum. Bir şarkının beğenilmesindeki sosyolojik, psikolojik, kültürel veya mesleki ayrıntıları inceliyorum. Tabi bunun tam karşı kıyısında duran bir şarkının beğenilmemesindeki etkenleri de incelerken çok ilginç bulgular elde ediyoruz.

  Müzikoza:Siz şarkılarınızı nasıl yapılandırıyorsunuz ?

  Eflatun:Organik Şarkı üretimi benimkisi. Bir şarkının altı-yedi yıl sürdüğü oluyor. Dalından kopartmıyorum. Kalplere sunmaya hazır olup olmadığını şarkının kendisi belirliyor. Gitarı alıp çaldığınızda evet diyor, ben hazırım kopar beni dalımdan ya da tam tersi daha hazır değilim diyor
  eser.

  Müzikoza:Favori şarkınızı da bilmek isteriz…

  Eflatun:Bir müzisyenin favori şarkısı olmaz favori şarkıları olur. ‘’ Ünzile ‘’ dinlerken önümü ileklediğim Aysel Gürel’in olağanüstü şarkısı favorlerimin en başındadır. Kırsal kesimde yaşayan bir kızın hayatını şarkılaştırmaktır ustalık. Yoksa bebeğim benim diye şarkı yazmanın insanlık tarihi veya sanat tarihi adına hiç bir hükmü yoktur. Bu demek değil ki popüler kültür şarkıları yazılmayacak elbette onlar da lazım ama derinlemesine şarkı yazmanın ipini de bırakmamak lazım ki sanat bir uçurtma gibi gökyüzünde kaybolup gidiverir.

  Ne diyor İbn-i Sina: “Sanat değer görmeyen yerden göçer gider.”

  Müzikoza:Son olarak yakında nasıl projeler var ?

  Eflatun:Organ Nakli ile ilgili bir şarkı yazdım bununla ilgili projelerimiz devam ediyor. Kalp sağlığı ile ilgili yakın zamanda bir projemiz olacak sanırım basının da çok ilgi duyacağı bir sanatsal ünlem oluşturacak. Konserler devam ediyor. En yakında 20 Haziran İstanbul Jolly Joker’da olacağım. Ben, şarkılarım ve rengimle beraber olmak isteyen herkesi bekliyorum.

  Röportaj : Rukiye Şahin
  www.muzikoza.com
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Eflatun Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top