728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  30 Kasım 2012 Cuma

  Cemil Demirbakan Müzikoza Röportajı

  Cemil Demirbakan Yüksek Sadakat grubuyla hayatımıza girmiş olsa da solo çalışmalarıyla da adından söz ettirmiş,Türk halkının sevgisini sesiyle kazanmış nitelikli sanatçılardan birisi… Ve Cemil Demirbakan, yeni albümüyle Müzikoza'nın özel konuğu.


  Müzikoza: Yüksek Sadakat ile yolları neden ayırdınız sorularından bıkmış olsanız gerek ki hemen solo albümle alakalı sorulara başlamak istiyoruz. Uzun bir aranın ardından ‘Karışık Kaset’ ile karşımızdasınız? Albüm hazırlık süreci,şarkı seçimleri.. Albüm hikayesini sizden dinlesek?

  Cemil Demirbakan: Solo albüm fikri, İstanbul'a geldiğim ilk günden beri aklımın bir köşesindeydi. YS'den ayrıldıktan sonra özel hayatımla ilgili en önemli ve en değerli dönemine zaman ayırdım. Bu dönem huzurlu bir şekilde rayına oturduktan sonra solo projeyle ilgili çalışmalara başladım. Albümü değerli müzik adamı ve benim Ankara'dan değerli arkadaşım Artun Ertürk'ün produktörlüğünde yaptım. Bundan yaklaşık 1 yıl önce çalışmaya başladık. Şarkıları seçtikten sonra stüdyo sürecini yaklaşık 2 ayda bitirdik. Kayıtlar Ankara'da yine sevgili arkadaşım Tolga'nın Feedback isimli stüdyosunda yapıldı.. Albümdeki 9 şarkının 7'si Artun Ertürk'e, 2'si ise YS kurucularından Mutlu İbrahim Çağlıyan'a ait.

  Müzikoza: ‘Karışık Kaset’ ile ilgili gerek sosyal medyada gerek çevremde şu yorumları aldım şarkıları bir kere değil tekrar tekrar dinlediğimizde tadını alıyoruz. Müziğinizi belli bir süzgeçten geçirme süresi var mı?

  Cemil Demirbakan: Doğru olabilir.. Bazı şarkılar müzik dinleyicilerinin büyük oranı için alışkın oldukları kalıpların biraz dışında sounda sahip..S ürekliliğin önemli olduğunu düşünen biri olarak, dediğiniz gibi zaman içerisinde alınan keyif artacaktır. Bu arada "Bıraktın", "Candır" gibi hem ilk dinleyişte sevilen hem de aynı ilgiyle uzun soluklu dinlenecek şarkılarım da var.. Neticede bir albüm yaparken ticari kaygı elbette yaşıyorsunuz ama benim albümümde bu kaygının asgari olduğunu samimiyetle söyleyebilirim.

  Müzikoza:  ‘Karışık Kaset’ hem ismi hem içeriğiyle 80’li yıllara olan bir özlemi ifade ediyor sanki?

  Cemil Demirbakan: Aynen.. Hem 80'lerin; müziğine, dostluğuna, içtenliğine, ahlakın ve vicdanın değerini korumasına, 2 kelime içten çıkarsız sohbetine vb. duyulan özlemi ifade ediyor hem de albümün gerçekten bir karışık kaset gibi farklı altyapı ve duyguda şarkılar olması bakımından her anlamda 80’ler ruhunu anlatıyor.

  Müzikoza: Peki sizin doldurttuğunuz kasetlerde hangi şarkılar ya da sanatçılar olurdu?

  Cemil Demirbakan: 70'ler old school rock grupları, 80'ler hairband rock grupları ve türk rock grupları.. örn: led zeppelin, deep purple, Dio, Black Sabbath, Skid Row, Tesla, Def Leppard, Erkin Koray, Moğollar vb..

  Müzikoza: Antalya’da Onno Tunç ile tanıştıktan sonra hayatının değiştiği söyleniyor.Onno Tunç hayatında neyi değiştirdi,ne yönde bir etkisi oldu?

  Cemil Demirbakan: Nur içinde yatsın, Rahmetli Onno Tunç ile Antalya'da tanışmam ve kendisinin bana bir solo albüm yapma fikri vesilesi ile İstanbula geldim. Kısmet olmadı ama ailemi kurdum, güzel projelerde yer aldım.. İyi ki Onno'yu tanımışım..

  Müzikoza: Gençliğinizden beri müzikle yakından ilgilisiniz , gerek çeşitli yerlerde sahne almanız gerekse kurduğunuz gruplardan bunu açıkça görebiliyoruz. Peki neden endüstri mühendisliği? Müzikle ilgili bir eğitim almayı düşünmediniz mi hiç?

  Cemil Demirbakan: Üniversiteye girdiğimde 18 yaşındaydım.. O zaman ki öngörülerim ileri seviyede değildi.. Aslında iyi ki mühendis olmuşum yoksa İstanbul'da sadece müzik yaparak geçinemezdim.. Müzikle ilgili alaylı bir eğitimim var elbet ancak akademik bir eğitimi hiç düşünmedim.

  Müzikoza: Peki bundan sonra ne yapacaksın? Artık sadece müzik mi olacak, mühendislik diploman can kurtaran gibi bekleyecek mi bi köşede?

  Cemil Demirbakan: Dileğim ve ümidim her anlamda müzikle yaşayabilmek ancak hayat tüm gerçekliği ile karşımızda..

  Müzikoza: Kutlu Özmakinacı’nın “Cemil, Türkiye’nin en iyi vokalidir.” şeklinde yorum yapmıştı. Sezen Aksu ise sesiniz için ‘muhteşem’ ifadesini kullandı. Sesiniz ve yorumculuğunuzla ilgili övgü almak elbette ki fevkalade. Bunlar duydukça daha çok çalışıyor olsanız gerek…

  Cemil Demirbakan: Ben sadece şarkı söylemeye çalışan bir adamım.. Bence en önemli şey şarkının duygusunu ortaya çıkarabilmektir. Yani iyi bir yorumcu olabilmek önemli.. Sesinizin güçlü olması, aralığının geniş olması vb. ise bazı şarkıların yorumu için gerekebilir.. Bu da güzel birşey tabii:)

  Müzikoza: Meyra ile geçtiğimiz yıllarda Ağladın Ya adlı bir şarkıda düet yapmıştınız çok beğenilmişti. Bunun gibi çalışmalar ilerde bizi bekliyor mu?

  Cemil Demirbakan: Meyra'yla geçenlerde konuştuk.. İkimiz de istiyoruz birşeyler yapmayı ancak benim albümüm henüz çok yeni, yapacak işlerim var, Meyra'nın da henüz küçük bir evladı olduğundan günleri yoğun.. Bu sebeple çok uzak olmayacak bir zamanda bir projede birlikte olacağımızı düşünüyorum..

  Müzikoza: Gelecekte yapmayı düşündüğünüz müzikle ilgili projeleriniz neler?

  Cemil Demirbakan: Memleketimin her yerinde konser vermek, şarkı söylemek istiyorum..

  Müzikoza: Misafirimiz olduğunuz için teşekkürler.

  Cemil Demirbakan: Rica ederim.


  Muzikoza.com özel röportajı

  Muhabir: Meryem Tuncak
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Cemil Demirbakan Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top