728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  21 Aralık 2012 Cuma

  Neslihan Müzikoza Röportajı

  Geçtiğimiz günlerde "Masal gibi" isimli albümüyle sevenleriyle buluşan Neslihan, Müzikoza'nın bu haftaki konuğu.


  Çok sıkı bir internet kullanıcısı olmadığı halde internette tıklanma rekorları kıran şarkılara imza atarak hayatımıza giren naif sesli,mütevazi bir şarkıcı Neslihan… Okuduğu bölümü yarıda bırakıp,müzik yollarına baş koyan binler hatta,milyonlarca izlenme sayısına ulaşan şarkıları ona albüm kapılarının,ödüllerin yolunu fazlasıyla açmış… Bir de o sıcacık sesi…2012 yılının Aralık ayına geldiğimizde ise ‘Masal Gibi’ adlı albümüyle karşılıyor bizi Neslihan…

  Müzikoza: 2006-2009 ve 2012… 3’er yıl ara ve her dönüşünde birbirinden güzel şarkılar… 3 uğurlu sayın olsa gerek… Albüm hazırlık süreci,kimlerle çalışıldı,parçalar nasıl belirlendi…

  Neslihan: Albümün aranjörü daha önceki çalışmalarımda da olduğu gibi Mehmethan Dişbudak. Beni çok iyi anlayan ve müziğime, şarkıma ne yaparsa yapsın onu Neslihan şarkısı olmaktan ayrı düşürmeyen bir aranjör, çok değerli bir müzisyen. Ayrıca bir şarkımın sözlerini de birlikte yazdık.Söz yazarı olarak bir şarkımda da Selma Zafer’in adını görüyorsunuz. Kendisi hayattaki en büyük destekçim, annemdir. Onun da eli, kalemi dokundu, albümüm benim için daha da özelleşti.Bu iki şarkı dışındaki tüm söz ve müzikler bana ait. İlk klibimizO Bilmiyor adlı şarkıma geldi biliyorsunuz. Özkan Aksular yönetmenliğinde çektik ve son derece keyif aldığım bir işti. Albümün her notasında çok değerli müzisyenlerin isimleri var.RustamMahmudov’un pek çok şarkımda emeği ve imzası var. Albüm kartonetinde ismini gördüğünüz tüm müzisyenler, o albümde yer almasını gönülden istediğim ve asla tesadüflerle biraraya gelmemiş olan, bilinçli seçimlerimiz sonucu oluşturduğumuz ekibin birer parçası. Hepsiyle çok keyifle çalıştım gerçekten. Benim albümüme en az benim kadar titizlendiler ve buna rağmen tabir-i caizse su gibi aktı geçti, avuçlarınıza döküldü Masal Gibi.

  Müzikoza: Albümü samimi söylemek gerekirse soluksuz dinledim… Ruhum dinlendi,başka diyarlara gittim ki anladım adının neden ‘Masal Gibi’ olduğunu. 2 şarkı var ki; gönlümde taht kurdu ‘Babam’ ve ‘Hiç Sevmedim’… Evet oldukça yeni bir albümden bahsediyoruz ama şarkılarına tepkiler nasıl? ‘Babam’ın hikayesi var mı? Albüm hakkında daha neler neler dersiniz…

  Neslihan: Hiç Sevmedim beni dinleyicilerimle ilk defa buluşturmuş olan şarkı. Benim için çok özel. Yeniden düzenleyerek paylaşmak istedim ve çok olumlu tepkiler aldım. Sanırım o şarkının gönüllerdeki modası hiç geçmeyecek. Albüme tepkiler sahiden çok güzel. Hep öyle derler değil mi? İnanın çok samimiyim. Gelen her eleştiriyi, olumlu olumsuz, çok dikkat alıyorum. Önerileri değerlendiriyorum. Bundan sonra kliplenecek şarkımız için dinleyici isteklerini göz önünde bulunduracağımı da belirteyim ki bana fikirlerini iletsinler. Albüm rafa çıktığından beri bizi mutlu eden sonuçlar getirdi. Radyolardaki ve sosyal medya üzerindeki yansımaları çok güzel. Youtube üzerindeki tıklanma sayımız azımsanmayacak bir rakam. Şimdilik her şey yolunda ve daha da sağlam bir biçimde yayılan güzel tepkiler bekliyorum doğrusu. Babam’ınhikayesi babam! Ta kendisi. Bütün kız çocukları için olduğu gibi benim için de babam ilk kahramanım. Bu albümde ve bundan önce her adımımda daima yanımdaydı. Desteğini hiç esirgemedi, beni inandıklarımı hayata geçirmek için yüreklendirdi. Ben de ona bir armağan vermek istedim. Müzisyenin hediyesi şarkı oluyor. Ve sanıyorum hediyesini beğendi.

  Müzikoza: Neden hep slow? Bu yapmaya çalıştığın müzik mi ? Hep böyle anılmaktan korkmuyor musun? Genel olarak müziğinden bahsedersen …

  Neslihan: Aslında slow olan aşk. Tüm duyguları hareketli anlatabilirsiniz ama aşkta en mutlu anlarda dahi ya kıskanma, ya özleme, ya kaygı, bunun gibi aklınıza gelebilecek pek çok duygu var ve bunlar insanı daima biraz dingin tutuyor. Aşk acısı değil aşkı slow kılan, aşkın ta kendisi. Aşıkken dünya yavaşlıyor, şarkılar yavaşlamış çok mu! Hareketli parçalarımız da var elbette. Fakat her albüme biraz serpiştiriyorum sanırım ben. O kadar çok şarkı yaptım ki geçen 6 yıl içinde, seçmek kolay olmadı. Siz şu an 11ini dinliyorsunuz ve ben başka bir 11le gelene dek benim müzik aşkımı bunlar anlatacak. Müziğimle ilgili kalıplarım yok. Sadece kaderin ve zamanın hikayesine inanıyorum. Onun getirdikleri, yarattığı tesadüfler, aklıma soktukları, içimden aldıkları, hepsi biraraya geldiğinde bu albümü meydana getirdi. Bu albüm salt bir stratejinin eseri değil. Ve bu duygular da… Dolayısıyla slow şarkılar beni daha derin ifade edebildiğinden ağırlıkta olacaksa da duyguların getirdikleriyle beraber albümlerimde de ezgisel değişiklikler olacaktır. Beni daima doğru anlayacaklarına inanıyorum ve hiç korkmuyorum.

  Müzikoza: Bir yerde senin bestelerini mum ışığında yaptığını okumuştum …Karanlık,loşluk; duygusal yoğunluğu bununla beraber empatiyi açığa çıkarıyor olsa gerek …

  Neslihan: İnsanın kendine kapanmasını kolaylaştırabiliyor bu ortam. Benim kendimi dinleme yöntemim bu aslında, şarkı yapma yöntemim değil. Ben kendimi dinleyebildiğimde içimdekiler de o şarkıları meydana getiriyor. Bir şarkıyı yüksek sesle dinlerken bildiğiniz başka bir şarkının melodisini bir türlü çıkaramamak gibi bir şey.Hayatın sesini kısıp kendi iç sesimi açıyorum o anlarda. Sessizlik çökünce, hayallerime ve onların kırıklıklarına daha yakından bakabiliyorum. Sonrasında da şarkılarım geliyor işte, önce aklıma sonra dilime.

  Müzikoza: 5-6 yıl öncesine sesinin ilk duyulduğu zamanlara gidecek olursak ; internetin bu kadar hızlı tüketimi söz konusu değildi. Günümüzde ise tam tersine bilgi akışı oldukça hızlı,herşey anında tüketilir durumda. Müziğin bu yeni aldığı hali nasıl yorumluyorsun?

  Neslihan: Albüm satışları açısından biraz sıkıntılı tabi. Çünkü internet üzerinden dinlemeyle ilgili sanatçının haklarını koruyan düzenlemeler yetersiz. Fakat yine de dinleyiciyle buluşma açısından son derece olumlu buluyorum. Çok daha sıcağı sıcağına reaksiyon alabiliyoruz. Şarkım radyoda ilk defa dinlendiğinde 10 dakika geçmeden kaydının youtubea yüklendiğini gördüm. Evet bu bizim telif haklarımız açısından pek de arzu edilen bir şey değil. Ama eşiniz dostunuz olmayan bir insanın bu çabası, 10 dakika içinde onu kaydedip paylaşılmaya değer görmüş olması da başka bir hoşluk. Dinleyenlerimle buluşmamdaki ilk etken internetti biliyorsunuz. Dolayısıyla ben pek tarafsız olamıyorum, bu konuda duygusal davranıyorum ve kötü amaçlar için kullanılmadıkça bu hızı faydalı buluyorum.

  Müzikoza: Buna istinaden kalıcılığı yakalamak adına yeni başlayanlara neler söylemek istersiniz o tecrubeleri yaşamış biri olarak … Ya da siz hala neler yapmaktasınız?

  Neslihan: Albüm yapmaya ara verdiğim dönemde müziğe hiç ara vermedim. Beni Neslihan yapan şeye sarıldım ve onu kaybetmemeye çabaladım. Dileğim odur ki herkes kendini yansıtan müziği yapsın, şiiri yazsın. Günümüz modası neyi emrediyorsa onu değil. Evet yol gösterenleri olsun, fikir alsınlar, strateji de geliştirsinler fakat başkası gibi olmasınlar. Öğrendiklerini kendileriyle, cevherleri ve değer yargılarıyla sentezleyerek meydana getirsinler eserlerini. Ve bu yolda hemen caymaz, pes etmezlerse neticede kalıcılığı yakalayacaklarını düşünüyorum. Ben de hala bu yola benden önce çıkanların tavsiyelerini can kulağıyla dinliyorum. Ve kendim olarak kalıyorum.

  Müzikoza: Ne gibi projeler var önümüzdeki günlerde… Konserler,programlar…

  Neslihan: Konser programımız şekilleniyor ve sanırım yoğun bir döneme girdik. Daha önce de ülkenin dört bir yanında büyük konserler vermiş ve geniş kitlelerle buluşmuştum. Bu albümde de hedefim bu ve sanırım olacak olan da bu. Bir sürprizimiz var, şekillenmek üzere. Şimdi paylaşmayalım. Bunun dışında sosyal sorumluluk projelerinde de üzerime düşeni yapmak istiyorum.

  Müzikoza: Müzik yaşamınızdaki hedefleriniz… Yaşam boyunca yeni şeyler öğrenilebilen meslek dallarından biri fakat hangi nokta sizin için yeterli olacak?

  Neslihan: Hiçbir nokta yeterli olmayacak , bunu hissediyorum. Çünkü doyumsuzum müzik konusunda. Yeniliklere açığım. Duyduğum, gördüğüm her şey bende öğrenme isteği doğuruyor. Ve etrafımda dönen dünyada gördüğüm her şeyi doğru duyguyla yoğurup müziğime aktarabilirim. Gözlem yapmayı seviyorum bu nedenle. Çünkü yalnızca kendi duygularımı anlatmıyorum. Metroda gördüğüm umutsuz adamın da, kaldırımda kendi kendine gülerek yürüyen kadının da hikayesini anlatıyorum. Hayat bitince müzik de bitecek. Ama o güne dek hedefler kalıcı olmak etrafında çeşitlilik gösterecek.

  Müzikoza: Aklınıza düet fikri var mı? Şu sanatçıyla keşke şu parçamı okusam dediğiniz …

  Neslihan: Bir sürprizimiz var demiştim ya işte o bir düetti. Ama yine sürpriz olsun diyelim. Şu an şekillenmekte olan bir proje. Çok güzel olacağını umuyorum.

  Müzikoza: Son olarak misafirimiz olduğunuz için çok teşekkürler… Son sözler,teşekkürler…

  Neslihan: Albümüm Masal Gibi olsun diye elimden geleni yaptım. Dilerim dinleyenlerin ellerinde, kulaklarında o masalın etkisini yaratır ve beraber büyür beraber büyüleniriz.

  Muzikoza.com Özel Röportajı
  Muhabir: Merve C. Kartal
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Neslihan Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top