728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  17 Mayıs 2013 Cuma

  Onlar Müzikoza Röportajı

  Onlar, birilerini işaret ediyor evet, farklı ve sıcak soundlarıyla beğeni toplayan bir müzik grubunu. İki kişilik küçük bir orduyu, farklılığı, başkalığı, aynılığı ve ‘bizden’liği. Doğan Aşkıner ve Uğur Ersözlü’den oluşan Onlar, bize müzik serüvenlerine dair pek çok şey anlattılar.  Müzikoza: Onlar Grubu nasıl kuruldu? Siz ve Onlar başka insanlar mısınız?

  Doğan : Ankara’ da üniversitede okurken Uğur ve ben özel bir tiyatroda beraber çalışıyorduk. Bir yandan da ikimiz de farklı yerlerde, farklı zamanlarda müzik yapıyorduk. Tiyatroda birlikte çalıştıkça, vakit geçirdikçe müziğe dair ortak fikirlerimizin olduğunu fark ettik ve müziği de birlikte yapmaya karar verdik. Onlar biziz, biz onlarız. Hikaye böylesine net.

  Uğur: Zaten Onlar’ ın düşüncesi, tek düzeleşen kent yaşamının içinde herkesin dünyada bir tane ve eşsiz olduğunun altını çizerek insanların içlerinden geldiği gibi yaşayıp kendileri olmaları gerektiği. Bu yapılan işin özgünlüğü için de geçerli, giyilen kıyafet için de, içlen kahvenin markası için de. Onlar farklı olduğu kadar aynı, aynı olduğu kadar farklı yani.

  Müzikoza: Albümün ‘deneysel müzik tarzı’nda olduğunu söyleyenler haklı mı?

  Doğan: Bizim böyle bir çabamız olmadı aslında. Sadece şarkılarımızın besteleme aşamasında planladığımız soundu yaratmaya çalıştık. Herhangi bir ticari kaygımız olmadan içimizden geldiği gibi bir albüm yapmaya özen gösterdik. Bunu deneysel olarak kabul ediyorlarsa da ‘denedi ve başardı’nın peşindeyiz.

  Müzikoza: Albümdeki tüm şarkılar size ait, öyle değil mi? Kliplenen şarkınızdan da bahsetmek gerekirse…

  Uğur: Albümde 12 şarkı var. Tüm sözler Doğan’a, tüm müzikler bana ve tüm düzenlemeler VeYasin’e ait. 'Bıktım'ın rap sözleri ve 'Bahane'nin müziklerinde VEYasin ortaklığı var, onu da belirtelim. Klibimizi Dön Artık adlı şarkımıza çektik. Yönetmenimiz Ziya Kasapoğlu’ydu. Çok sıcak bir klip oldu diye düşünüyoruz. Beğenildi de.

  Doğan: Hatice’den bahsedebiliriz çünkü farklı bir şarkı. Üzerinde çok değişik bir proje yaratıyoruz. Umarım önümüzdeki günlerde tüm dinleyicilerle ve izleyicilerle ve … neyse sonrası sürpriz olsun, paylaştığımızda görülsün.

  Kasvet de bizim için özeldir. Türkiye’nin en önemli bateristlerinden olan 74 yaşındaki Durul Gence' nin de kayıtlarında yer aldığı şarkı 1950'li yılların tangolarından esinlenerek düzenlendi.

  Kelebek - Albümden önce en bilinen şarkımız çünkü onunla ödül aldık ve yolumuz açıldı.

  Müzikoza: Kelebek’in aldığı ödülden söz eder misiniz?

  Uğur: 17.Roxy Müzik Günleri'nde finale kalarak, canlı performanslardan sonra, ''en iyi baterist'' ödülünü Var Mısın?, Kelebek, Seçim Zamanı şarkılarımızla kazandık. Albümden önce de Kelebek vardı yani.

  Müzikoza: Albümde kimlerle çalıştınız, hangi zorluklarla savaştınız?

  Uğur: Albümün Prodüktörlüğünü Mode XL grubundan da bilinen Türkiye’nin sayılı DJ Producer’larından VEYasin yaptı. Kayıtlar Ankara’ da 30 farklı müzisyenin desteğiyle Midasın Kulaklığı Stüdyoları’ nda kaydedildi ve We Play etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  Türkiye’ de müzik dahil birçok kreatif alanda olduğu gibi müzikte de eğer çevreniz dışında bir kitleye ulaşmayı hedefliyorsanız zaten savaş başlamış demek oluyor. Prodüktör, stüdyo, plak şirketi, klip yönetmeni olarak iyi isimlerle çalışabilmek büyük bütçeler ya da büyük takipçi kitleleri gerektiriyor. Kliplerinizi ulusal kanallarda yayınlatabilmek bile başlı başına bir mücadele gerektiriyor. Mücadele devam ediyor anlayacağınız.

  Müzikoza: Sizi en son Show Tv’de Her Şey Yolunda Merkez dizisinde dinlediğimiz Dön Artık şarkısıyla tanıdık. Dizilerde yer bulmayı sürdürecek misiniz?

  Doğan: Bizim gibi müzik piyasasına yeni adım atan gruplar için hazır takipçisi olan projelerde yer almak büyük önem taşıyor. Aynı zamanda da yapımcılar da kısa süreler içinde özgün üretimler yapmaya çalışmak yerine var olan albümleri kullanarak bu emek ve zaman kaybından da kurtulmuş oluyorlar . Bu nedenle bu tür projelere çok olumlu bakıyoruz. Şekillenmekte olan başka projelerimiz de var televizyonla ilgili, bekleyelim görelim demek en güzeli. Sürprizleri severiz.

  Uğur: Üstelik dizi sektörü siz izleyicisi olun ya da olmayın son derece ciddiye alınacak bir hacme sahip. Bunun bir yerinde yaptığınız müzikle olmak son derece iyi hissettiriyor.


  Müzikoza: Grup olarak müzik yapmanın zorlukları neler? Egolarınız çarpışıyor mu?

  Uğur: Belli devreleri aştıktan sonra iki kişi halinde omuz omuza yukarıda bahsettiğimiz zorluklarla mücadele etmek çok daha kolay ve daha az yıpratıcı oluyor. İster istemez daha güçlü basıyor ayaklarınız yere.

  Doğan: Ankara’dan sonra İstanbul, fazla büyük fazla kalabalık. Bu anlamda da yolculuğa sizinle aynı noktadan çıkmış biri iyi geliyor.

  Müzikoza: Şu anda en beğendiğiniz müzisyenler ve gruplar neler/kimler?

  Onlar: Özellikle Ankaralı birçok arkadaşımız bu dönemde albümleriyle beğeni topluyor, ana akım dışındaki We Play gibi şirketlerin son dönemde müzik dünyasına kazandırdıkları alternatif sanatçıları ilgiyle takip ediyoruz.

  Müzikoza: Klasiktir ama idolünüz var mı?

  Onlar: Bizim için tartışmasız tek isim MFÖ’ dür.

  Müzikoza: Sosyal medyayı etkin olarak kullanıyor musunuz?

  Onlar: Elimizden geldiğince tüm etkinliklerimizin video, fotoğraf ve haberlerini takipçilerimizle paylaşmaya özen gösteriyoruz ve geri dönüşler bizi oldukça mutlu ediyor. Sosyal medyanın önemi yadsınamaz. Hele de bizim sektörümüz için buluşturucu bir etkiye sahip.

  Müzikoza: İnternet kullanımıyla albüm satışlarında düşüş gözlendi. Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Onlar: Biz kasetlerin milyonlar sattığı dönemlerin son kuşağıyız ister istemez yadırgıyoruz ama değişen dünyaya da ayak uydurmak zorundasınız. İnternet kullanımıyla emekler karşılığını kağıt üstünde maddi olarak bulmuyor belki ama farklı yetileriniz ve projelerinizle insanların sizi daha yakından tanıyıp takip etmelerine de fırsat tanıyor sosyal medya mecraları ve bu da çok daha büyük bir geri dönüşe imkan sağlayabiliyor.

  Müzikoza: Asla olmak/yapmak istemeyecekleriniz neler?

  Onlar: Grup olarak sürprizleri çok seviyoruz, yenilikler , çılgınlıklar eğlenceli bir konser performansı için bizim olmazsa olmazlarımızdır. Sanat için soyunma işine de girebiliriz, sinema filmleri için sevişmeyi de düşünebiliriz.

  Müzikoza: Aşka dair şarkılar yapmak için aşık olmak şart mı? Hangi hislerle şarkı yapıyorsunuz?

  Onlar: İster istemez konu ne olursa olsun bir şeyler yaşamak ve bu konularla ilgili çıkarımlara varmak gerekiyor. Soru sormak, kaygı duymak üretim sürecinin bizce olmazsa olmazları.

  Müzikoza: Bugününüzden sonrası için planlarınız neler?

  Onlar: Biz sevdiğimiz işi yapıyoruz zaten bir amaç için üretim yapmadık bugüne kadar bundan sonra da keyif aldığımız için üretmeye devam edeceğiz ve istikrarlı olarak bunları dinleyiciyle paylaşmayı sürdüreceğiz. Öncelikle 12 şarkılık bu albümden mümkün olduğu kadar klip çalışmasını takipçilerimizle paylaşmak istiyoruz. Elimizde bulunan bir çok şarkımız var ve üretmeye de devam ediyoruz önümüzdeki yıllarda yeni albümlerle dinleyicilerimizin karşısına çıkma heyecanıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Onlar Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Adsız
  Scroll to Top