728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  11 Mayıs 2015 Pazartesi

  34 Ayar Müzikoza Röportajı

  Son dönemde çıkardıkları "Son Prova" isimli albümle dinleyicileriyle buluşan 34 Ayar grubu, Müzikoza'nın bu haftaki konuğu oldu.


  Müzikoza: Merhabalar öncelikle biraz klişe olacak ama grubunuzun ismiyle başlamak istiyorum. Grubun ismini 34 ayar koymaya nasıl karar verdiniz? Enteresan bir öyküsü var mı?

  34 Ayar : Enteresan bir öyküsü yok aslında. Kurulduktan sonra grubun ismi hakkında herkes önerileri sundu hepsi birbirinden kötü idi. Cover grubuyduk ve İstanbul'da müzik yapıyorduk iyi bir bar grubu ismi olur diye düşündük ve bu isimde karar kıldık. Ozan'a (davulcu) uysaydık ismimiz Zebercet olacaktı (Anayurt Oteli'nin baş karakteri), Zebercet'i beğenmeyince 34 Ayar kaldı ve bugüne kadar geldik.

  Müzikoza: Müziğe nasıl başladınız biraz bize anlatır mısınız?

  34 Ayar: Herkesin hikayesi farklı tabi bireysel olarak baktığımızda ama Ozan , Erman (basçı) ve Mehmet (kemancı - artık bizimle değil) başka bir projede birlikte çalıyorlardı , o proje bittikten sonra internet üzerinden bana (Serdar-solist) ve Murat'a (Gitarist) ulaşıldı. 2009 yılının son aylarında bir araya geldik ve müzik yapmaya başladık.

  Müzikoza: Biraz albümünüze değinecek olursak; albümünüzün yapım sürecini anlatır mısınız biraz, nasıl geçti albümün stüdyo süreci?

  34 Ayar: İlk albümümüz olduğu için bizim için uzun ve zor bir dönem oldu açıkçası. Enstrüman kayıtları , mixing & mastering aşamaları oldukça yorucu geçti. Davul kayıtları bir stüdyoda, keman kayıtları farklı bir stüdyoda, diğer kayıtlar ise farklı bir stüdyoda yapıldı. Bizim için yeni bir deneyim olduğu için planladığımızdan daha uzun bir süre de albümü bitirebildik, yaklaşık 2 yıl sürdü. Ama sonunda istediğimize yakın bir iş çıktı gibi :D 5 farklı kafa olduğu için grupta ortak bir noktada buluşmak hali ile zor oluyor. Kısaca zor ama keyifli bir süreç oldu.

  Müzikoza: Müzik dünyasında yeni çıkan isimlerin bu dönemde işleri biraz zor, bu konuda düşünceleriniz neler?

  34 Ayar: Bu konu hakkında uzun uzun konuşulabilir :) bir sürü sıkıntı var sizin de bildiğiniz gibi ancak müzik yapmak da zor bir iş ve bir şekilde bu zorlukları aşmak gerekiyor hayat gibi müzik de bir mücadele ve inanç gerektiriyor. Biz müzik yapmayı, üretmeyi seviyoruz bu sebeple bu mücadeleyi ve inancı korumaya çalışıyoruz. Onun dışında aslında söyleyeceklerimiz daha önce röportaj yaptığınız grupların söylediklerinden pek farklı olmayacaktır.  Müzikoza: Parçaların yazımı konusunda aranızda nasıl bir iş bölümü var? Sözleri kim yazıyor?

  34 Ayar: Sözlerin hepsi soliste ait , müzikleri birlikte yapıyoruz.

  Müzikoza: bu günlerde hangi mekanlarda sahne alıyorsunuz? Yakında konser çalışmalarınız da olacak mı?

  34 Ayar: Suadiye Monc'da her ay düzenli program yapıyoruz, burada daha çok cover parçalarına ağırlık verdiğimiz sahneleri gerçekleştiriyoruz. 28 Nisan’da Uludağ Üniversitesi’nde albümümüzün ilk konserini verdik. Albümün tanıtım süreci ile birlikte diğer üniversite ve mekanlarla görüşmelerimiz devam ediyor.

  Müzikoza: Yakın gelecekteki planlarınız neler?

  34 Ayar: Müziğimizi yapmak istiyoruz. Yeni ve az bilinen bir topluluğuz ve şarkılarımızı daha geniş bir kitleye yaymak amacındayız. Bol bol konser vermek istiyoruz, yeni insanlar yeni yollar deneyimlemek istiyoruz.

  Müzikoza: Konuğumuz olduğunuz için teşekkürler , bizim aracılığımız ile dinleyicilerinize iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

  34 Ayar: Röportaj için biz teşekkür ederiz. Umarız müziğimizi dinleyenler beğenirler ve umarız dinleyicimizle paylaşımımızı daha ilerilere taşıyabiliriz.

  Muzikoza.com Özel Röportajı
  Muhabir: Sercan Karatosun
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: 34 Ayar Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top