728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  20 Mayıs 2015 Çarşamba

  Aytekin Daylan "Nefes" İsimli Yeni Çalışmasını Yayınladı

  Rusya’nın St.Petersburg şehrinde, başta Rus müzisyenler olmak üzere Azeri, Ukraynalı ve Ermeni müzisyenlerle birlikte ilk müzik çalışmalarına başlayan Daylan, farklı tarzı ve St. Petersburg’un tarihi mekanlarında çektiği kliplerle hem ülkemizde hem de Rusya’da adından söz ettiriyor.


  Aytekin doğma büyüme Sivas'lı, 2007 yılında çalışmak için Samara kentine geldiğini, 1 yıl sonra yolunun St. Petersburg’a düştüğünü söyledi. Ülkeye geldiği ilk yıllarda Rusça bilmediği için sıkıntı çektiğini ifade eden Türk müzisyen, “Özellikle müzikle meşgul olabilmek için normal konuşma dili dışında teknik dili de öğrenmek gerekiyordu ve ben öğrenmek için çok çalıştım. Rusça öğrendikçe buraya daha çok alıştım ve yıllar içinde burada müzik yapma fikri daha doğrusu cesareti oluştu.” dedi.
  2012 yılında kendi bestelerinden oluşan ve adına Hayal Pilavı dediği hayallerindeki solo albümünü yapmaya başladı. 10 şarkı ile bitirmeyi hedeflediği albümünün 7 şarkılık bölümü hazır ve yayında. Tüm şarkı ve video kliplerini web sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden ücretsiz olarak takipçileri ile paylaşıyor. Amacım en saf ve temiz duygularımla yaptığım beste çalışmalarımı mümkün olduğunca çok insana ulaştırmak ve onlarla paylaşmak.” ifadelerini kullandı.


  Müzik tarzı olarak lise yıllarından beri rock müziği kendine daha yakın hissettiğini kaydeden Daylan, “Şarkılarımın tüm bestelerini evimde oluşturduğum mini stüdyoda yapıp kaydediyorum. Sonra bu demolar üzerinde aranjör arkadaşlarımla birlikte stüdyoda çalışmalar yapıyoruz. Bestenin aranjmanı hazır olduktan sonrada uygun profesyonel müzisyenler belirleyip tüm enstrümanları stüdyoda canlı kaydediyoruz.” şeklinde konuştu.


  Sitesinde tüm şarkılarının Rus ve İngilizce çevirilerine yer veren Türk Rockçı, “Ayrıca video kliplerime alt yazı olarak tercümeleri ekliyorum, doğru anlaşılmanın aramızdaki ilişkiyi daha sağlam ve kalıcı kuracağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.


  Yeni bestesi nefes adlı şarkı klibi için, Diken grubunun vokalisti Taylan Ayık ile birlikte çalışan Daylan video klipte konu aldığı insan nefsi temasını 3 boyutlu siyah duman animasyonu ile sembolize etti. Şarkı ve Video klip çekimlerinin bir kısmı St.Petersburg’da bir kısmı ise Ankara’da yapıldı. Video klibe tanınmış rus oyuncular eşlik etti.


  Önceki şarkılarında Barış Manço, Cem Karaca, Erkin Koray, Kramp gibi dev sanatçılarımıza eşlik eden Türk gitarist ve vokalist Ahmet Karaferya, Bulutsuzluk Özlemi’nin gitaristi Deniz Demiröz, Rus asıllı piyanist ve aranjör Evgeniy Petrov, Ermeni asıllı gitarist ve aranjör Ashot Margaryan, Rus asıllı gitarist Valeri Tushin ile birlikte çalışmalar yaptı.


  2008 yılında Tarkan'ın St.Petersburg konserinini izlediğini söylen Daylan, yabancı bir ülkede bizim dilimizde şarkıları doğru telaffuz edemeseler bile söylemeye çalışan yüzlerce insanı orada bir arada görmek beni çok etkilemişti dedi. O gün türkçe sözlü pop müziğimizle yakaladığımız bu başarıyı acaba türkçe sözlü rock müziğimizlede yakalayabilirmiyiz diye kendime sormadan edemedim. Kesinlikle iddam yok ama bu konuda gayretim var ve eğer azda olsa böyle bir başarı elde edebilirsem ne mutlu diye kaydetti.
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Aytekin Daylan "Nefes" İsimli Yeni Çalışmasını Yayınladı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top