728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  4 Mayıs 2015 Pazartesi

  Burcu Tatlıses Müzikoza Röportajı

  Yıllardır severek dinlediğimiz şarkı sözlerinin yazarı Burcu Tatlıses, geçtiğimiz günlerde yayınladığı "Güzel Kokuyorum" albümüyle yorumcu kimliği ile müzikseverler ile buluştu. Biz de değerli söz yazarıyla çalışmaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
  Müzikoza: Öncelikle müzik eğitiminizi öğrenelim istiyoruz. Müzikle tanışmanız nasıl oldu, kendinizi nasıl geliştirdiniz ?

  Burcu Tatlıses: Mühendislik eğitimi aldım ben, konservatuvara gitmedim. Müzik eğitimimi kendi planladığım ve doğru olduğunu düşündüğüm şekilde gerçekleştirdim. Seçtiğim insanlarla çalıştım, hem müzik teorisi hem şarkı söyleme anlamında özel eğitim aldım. Müzikle tanışmanın belli bir zaman dilimi yok hayatımda, hep fonda vardı zaten müzik, hiç bir yerde çalmazsa beynimin içinde dönüyordu, hala öyle. Her şeyden vazgeçip, müziği hayatımın merkezine koyma kararım ise 2000’li yıllara denk düşüyor.

  Müzikoza: Müzik sektöründe seni bir kalıba sokmak isteyen kimselerle karşılaştın mı?

  Burcu Tatlıses: Hayır. Kendi kalıbımı kendim yarattım yazdığım şarkılarla ve yorumumla. Kendimi bulma sürecinde tabii ki birilerinden etkilendim, onlar gibi söylemeye çalıştım, üstüne kendimi koydum. Nihayetinde olsa olsa bana benzetilebilirim an itibariyle. Ama aman diyorum, beni benim kalıbıma bile hapsetmesin kimse.

  Müzikoza: Albüm öncesinde şarkı sözü yazarlığı kimliğiniz ön plana çıkıyor, Albüm sonrası başka isimler için söz yazarlığına devam edecek misiniz yoksa bu albümle birlikte bu işi bıraktınız mı?

  Burcu Tatlıses: Şarkı yazarlığı kimliğim daha önce görünür oldu sadece, yıllardır şarkı söylüyorum bir yandan. Bugüne dek söz yazdığım şarkıları hep kendim seçtim. Dinlediğim bir müziğe dair söyleyeceklerim varsa, yazdım. Hiç bir zaman birileri söylesin diye oturup mesai harcayıp şarkı yazmadım. Çok etkilendiğim, beni heyecanlandıran, acıtan, keyiflendiren yani bende bir karşılığı olan besteleri sözlendirdim. Bu sebeple o şarkıların hepsi çok fazla insana ulaştı, gerçek oldukları için. Şimdiden sonra da böyle buluşmalarda kendimi durdurmam. Tabii ki öncelikle kendim için yazıyorum şarkılarımı bundan böyle ama belki başka bir şarkıcıyla yol almak ister yazdığım bir şeyler, neden olmasın derim.

  Müzikoza: Biraz öne çıkabilecek parçalardan bahsedelim. Albümün öne çıkanlarından ilk klip “Ay”a geldi. Albümde başka hangi şarkılar öne çıkacak sizce?

  Burcu Tatlıses: Aslında albümdeki hiç bir şarkı diğerinden ayrı değil. Birbirinden bağımsız 11 şarkı yok ortada, müzikal, şiirli bir hikayenin cümleleri var. Birileri için bir cümle daha anlamlı, ötekiler için diğerleri. Tabii ki tüm şarkıları bir anda video kliplendirmek mümkün değil, Ay’la başladık biz bu sürece. Olabildiğince resimli hale getireceğiz şarkıları, çünkü seyir halinde dinlemenin başka bir tadı var.

  "en iyi hissettiğim yer sahne.."

  Müzikoza: Bazı müzik mekânlarında akustik performanslarınız olmuş. Bu performanslardan bahseder misiniz? Performanslarınız nasıl geçiyor?

  Burcu Tatlıses: Hem kendi şarkılarımı söylediğim hem sevdiğim şarkıları kendimce yorumladığım performanslarım oldu albüm öncesi. Şimdiki konserlerin başrolü tabii ki albüme ait. En iyi hissettiğim yer sahne, orada cilalardan sıyrılıp tüm çıplaklığınla söylüyorsun şarkını ve anında karşılığını buluyorsun. O yüzden de hep tadı damağımda kalıyor her çalıp söylemenin.

  Müzikoza: Albümün yapım sürecinde karşılaştığınız en büyük zorluk neydi? Stüdyo, plak şirketi, prodüktör, vs. bulmak konusunda zorlandınız mı? Çalıştığınız isimler, stüdyo ve plak şirketi ile nasıl bir araya geldiniz?

  Burcu Tatlıses: Her şey huzurla, olması gerektiğinden de güzel, su gibi akıp gitti aslında. Yola çıkarken plak şirketini, sonraki süreci hiç düşünmedik. Önce istediğimizi, istediğimiz gibi yaptık. Sonrasında bizim dilimizden konuşan, bizim hayallerimizi, planlarımızı paylaşan kişilerle bir araya gelmek zor olmadı.

  Müzikoza: Pek çok müzisyen kendi imkânlarıyla müzik yapmaya çalışıyor, ama belki de hak ettikleri veya hayal ettikleri derecede bir kitleye ulaşamıyor. Sizin de ana akım pop dünyasından daha çok alternatif bir pop anlayışınız öne çıkıyor.Bu durum göz önüne alındığında, endişelendiğiniz oluyor mu hiç?

  Burcu Tatlıses: İyi ki de öyle yapıyorlar, yapıyoruz. Şimdiki ana akım dediğimiz pop dünyasında, müzikten, şarkıdan çok daha önce gelen bir sürü dinamik var. İşin matematiği var, hangi şarkıyı nasıl yazarsanız bilmem kaç bin tık alır sosyal medyada, nasıl daha çok para kazanılır bu işten durumu var, müzik ticareti var yani, işin adı bu. O çarktaki hesaba kitaba, bizim gibi dertleri başka insanların ruhları, bedenleri dayanmaz. Bir albüm yaptım, başkası gibi yazmıyorum, söylemiyorum, elbette daha çok insana ulaşsın, fark edilsin ve neyse karşılığı onu bulsun istiyorum. Beğenilsin ya da nefret edilsin ama önce haberdar olunsun, dinlensin istiyorum. Bunun yolu alternatif dünyada daha farklı. Sosyal medya olanaklarını bol bol kullanmak, çok fazla konser yapmak, müziğinizi kendiniz uğraşıp didinerek anlatmak durumundasınız. Bundan hiç şikayetçi değilim. Çünkü ağır ağır da olsa ulaştığın o birer ikişer insanlar, öyle sıkı tutuyorlar ki seni, yolun geri kalanına çoğalarak devam ediyorsun. Hiç yalana, süse ihtiyaç duymadan kendini olduğun gibi ortaya koyuyorsun ve seni dinleyenler gerçekten ‘seni’ dinliyorlar. Daha ne olsun.

  Müzikoza: Yerli isimler arasında beğendiğiniz ve kendinize yakın hissettiğiniz kimler var? Hangi isimleri dinleyen, Burcu Tatlıses’i de sever?


  Burcu Tatlıses: Yerli, yabancı çok fazla şey dinliyorum, kimler neler yapıyor, farklı neler oluyor, keşfetme, feyiz alma derdindeyim. İsim vermem zor çünkü aklım yeni şeylere fazlasıyla açık. Ama zamanımı, enerjimi, farklı ve kendi yolunda müzik yapanlardan yana kullanıyorum. Şunu dinleyen beni de sever, dinlesin demek yine kalıplara hapsolmak demek oluyor. Herkes olabildiğince yeni şeyler dinlesin ve neyi istiyorsa onu hayatına dahil etsin.


  Müzikoza: Yine Albüme dönecek olursak;Albüm sonrası için en büyük hayaliniz nedir? En çok nerede/hangi festivalde, hangi grup/müzisyenlerle çalmak isterdiniz?

  Hayal değil ama planlamalarım var tabii. Olabildiğince konser yapmak üzerine kurguluyorum yolculuğumu. Büyük şehirlerde, çok güzel performans mekanları var, onların hepsinde çalıp söyleyeceğiz elbet ama bunun yanında gitmediğimiz, ulaşmadığımız şehir kalmasın istiyorum. Sonbaharla birlikte bir Türkiye yolculuğuna çıkacağız albümle. 15 Mayıs’ta Bronx Pi’de; 27 Mayıs’ta ilk Ankara performansıyla If Performance Hall’de ve 30 Mayıs’ta festival enerjisiyle Ekşifest’te olacağız. En yakın haberler bunlar.

  Müzikoza: Son olarak misafirimiz olduğunuz için çok teşekkürler. Buradan hayranlarınıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

  Burcu Tatlıses: Ben teşekkür ediyorum. Bu zamanların bence en güzel yanı, internetin, sosyal medya ve dijital platform varlığının, isteyene, arayana, sayısız keşif olanağı sunması. Birilerinin sizi dinlemeye maruz belki mecbur bıraktığı şeylerden kafanızı kaldırıp, kendiniz için keşfe çıkmanız lazım. Belki hiç haberdar olmadığınız ama sizi anlatan birileri var, onlar şarkı söylüyorlar, yazıyorlar, size ulaşmak için çabalıyorlar. Görmezden gelmeyin. Konserlerde buluşuruz :)  Muzikoza.com Özel Röportajı
  Muhabir: Sercan Karatosun
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Burcu Tatlıses Müzikoza Röportajı Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top