728x90 AdSpace

 • Yeni Albüm

  20 Mayıs 2015 Çarşamba

  Kaset Zamanları Albümü Yayında

  Pinhani'den, Direc-t'e, Esin İris'den Pilli Bebek'e bir çok ünlü isimden bir zamanların nadide parçalarını dinleyebileceğiniz albüm "Kaset Zamanları" yayınlandı.


  1970’lerin ortalarından sonra yaygınlaşan kasetler, plaklara göre daha ekonomik ve kullanışlıydı. Müzik kasetlere kopyalanabilir olduğunda nadir bulunan plaklar da sorun olmaktan çıkmıştı. Hele “Walkman”le müzik yürürken de dinlenebilir olunca kasetler vazgeçilmez oldu. Böylelikle plak üretimi son buldu.

  1980’li yıllar başlarken plak üretimi azalmış vedönemin yeni kuşak yerli müzik grupları ortaya çıkmaya başlamıştı. Ezginin Günlüğü eserlerini plak olarak görebilen çok az sayıdaki şanslı gruplardan birisiydi. O dönem yükselişe geçen rock grupları ise ilk albümünü ancak 1986 yılında çıkarabildi. O yıl albüm çıkan gruplar arasında Bulutsuzluk Özlemi ve Whisky de vardı. Bu albümde yeniden seslendirilenWhisky’den“Babaanne”, Bulutsuzluk Özlemi’nden “Yıllar Sonra”, Kütürdet Beni Rutubet” ve “Pastanede” ilk olarak o yıl kasetlerde yayınlandı.

  1990’lı yıllarda CD’lerin zamanı başladı. 1993 yılında 80 sonrası adını duyuran rock grupları arasında Mavi Sakal ilk CD sahibi olan gruptu. O albümün hit şarkılarından “Çektir Git” yeni yorumuyla yine bu albümde.

  O günlerde çıkmış olan kimi eserler daha sonra CD olarak çıktı. Kimileri günümüzde dijital olarak dinleyiciye sunuluyor. Vedat Sakman “Götürelim Abi”, Ezginin Günlüğü “Yaş Yetmiş”, Feridun Düzağaç “Beni Rahatta Dinleyin”, Barlas Erinç “Akacak Kan Yerinde Durmaz”, Soner Olgun “Beyaz Yalanlar”, Kumdan Kaleler “Sana Dair” CD olarak basılmışsa da dinleyiciye yaygın bir biçimde kasette ulaşabilmişti. Yeni yorumlarıyla dinleyeceğiniz bu şarkıların arasında plak zamanlarını yakalayan bir eser de var. 1983’de ilk olarak Erkin Koray yorumuyla tanıştığımız “Tek Başına”, ülkemizin en çok yeniden yorumlanan şarkıları arasında..

  Çektir Git / YOK ÖYLE KARARLI ŞEYLER (Tibet Ağırtan / Mavi sakal)
  Yıllar Sonra / PİNHANİ (Nejat Yavaşoğulları / Bulutsuzluk Özlemi)
  Akacak Kan Yerinde Durmaz / OGÜN SANLISOY (Barlas Erinç)
  Sana Dair / ESİN İRİS (Tuna Kiremitçi / Kumdan Kaleler)
  Tek Başına / PİLLİ BEBEK (Nuri Kurtcebe / Erkin Koray / Kramp / Kudret Kurtcebe)
  Beni Rahatta Dinleyin / SON FECİ BİSİKLET (Feridun Düzağaç)
  Yaş Yetmiş / LUXUS (Ezginin Günlüğü)
  Kütürdet beni Rutubet / DİREC-T (Nejat Yavaşoğulları / Bulutsuzluk Özlemi)
  Götürelim Abi / MOTTO (Vedat Sakman)
  Beyaz Yalanlar / NİLÜFER AÇIKALIN (Haydar Ergülen / Soner Olgun)
  Babaanne / MEKANİK (Kamil Özaydın / Whisky)
  Pastahanede / BABA ZULA (Nejat Yavaşoğulları / Bulutsuzluk Özlemi)


  Kaset Zamanları Gar Müzik etiketi ile Müzik Marketlerdeki yerini aldı.
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments

  0 comments:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Kaset Zamanları Albümü Yayında Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top